Látka, kterou Britové vyvíjejí, prý zabrání nikotinu či kokainu ovlivňovat mozkové funkce. "Vakcína je koncipována tak, aby aktivovala lidský imunitní systém k vytvoření protilátek, které na sebe naváží nikotin i kokain z krevního oběhu a zabrání tomu, aby se tyto drogy dostaly až do mozku," uvedl doktor Bunce s tím, že cigareta začne po aplikaci vakcíny kuřákovi připadat jako zbytečnost.

Přijde zázrak?

Teoreticky by tedy podle odborníků bylo možné očkovat malé děti, které by pak přestaly mít zájem o cigarety i drogy. "Představte si, že jste rodiče dospívajícího dítěte, které chcete před drogami za každou cenu ochránit. Naše vakcína to dokáže," tvrdí Bunce, jenž začne s první vakcinací proti kokainu již koncem září.

Badatelé z Xenovy sice tvrdí, že jde o neškodnou látku, nikomu se ovšem prozatím nepodařilo zjistit, zda konec s kouřením doslova ze dne na den nebude mít vedlejší psychické účinky, jako jsou stavy úzkosti, strachu či deprese. Vakcínu vítají s nadšením především organizace bojující proti kouření. "Lidé, kteří chtějí přestat kouřit, zápasí sami se sebou a mnohdy se jim to ani nepovede. Takhle bude účinek zaručený," uvedl mluvčí protikuřácké skupiny nazvané ASH.