Jeví se jako logické, že krásné partnerky muže inspirují k častější kopulaci, ale podle evoluční psycholožky Farnaze Kaighobadiové z Florida Atlantic University hrají klíčovou roli pudy a instinkty z dob, kdy jsme žili ještě v jeskyních. Muži totiž nesouloží více kvůli tomu, že je krásné partnerky více přitahují, ale proto, že se o ně více bojí.

Jenže muži se také snaží především zabránit tomu, aby se mezi potomky jejich partnerky objevilo dítě počaté sokem. Čím více sami s partnerkou souloží, tím méně hrozí, že počne s jiným mužem.

Pozor na chorobný strach

U atraktivních partnerek je toto riziko mnohem vyšší, neboť dotyčná je mnohem žádanější. Toto hlídání mužů má různé podoby. Od časté soulože po nabízení dárků a komplimentů až po šmírování a prolézání mailů či mobilu.

„Není to tak, že by muži seděli a říkali si: ´Moje partnerka je atraktivní, takže je pravděpodobné, že bude nevěrná, proto mě s ní nechte souložit víc.´ Je to jednoduše takto: ´Moje partnerka je žádoucí, hodlám s ní souložit víc,´ tvrdí Kaighobadiová.

Její studie byla publikována v časopise Personality and Individual Differences.