Mary Phelps Jacobová byla zvídavá po otci, vynálezci parníku Robertu Fultonovi. Jednoho rána zřejmě tak dlouho vzdychala při představě, že v souladu se zákonem módy musí sevřít své tělo do korzetu, až dostala nápad. Vzala dva kapesníčky a růžovou stužku, chvíli vázala a pak zavolala služku.

Úžlabina byla na světě

Caresse Crosbyová zřejmě byla prvním moderním člověkem, který uviděl podprsenku. Kapesníčky přiložila své paní na prsy a stužku zavázala pod lopatkami. Převratný vynález byl na světě, i když první modelka byla co do ženských předností, jak se říká, celá po tatínkovi.

Tvrdí to alespoň trochu jedovatě kolumbijský deník El Tiempo, který výročí podprsenky připomíná. Mary se svým přítelkyním svěřila a kamarádky na ní "recept na volnost" vyloudily. Na rozdíl od nenáviděného korzetu šátečkový vynález umožňoval, zejména divám přírodou obdařenějším, ukázat onu svůdnou úžlabinu uprostřed dekoltu, a to spolehlivě zabíralo na každého muže.

První ji nosily už Kréťanky

V roce 1913 paní Jacobsová usoudila, že by svůj vynález mohla zpeněžit, a prodávala kus za dolar. Zřejmě ale díru do trhu neudělala, protože se nechala přemluvit svým manželem, který pracoval u přední firmy na výrobu korzetů Warner Co., aby vynález této firmě prodala za 15 tisíc dolarů, což sice byly slušné peníze, nicméně nikoli závratné bohatství. Čímž udělala chybu, protože k tomu přišli právě Warnerové, kteří obratem vydělali 15 miliónů dolarů.

Nebylo to však poprvé v historii, co dámy kouzlily se svými ňadry, aby upoutaly pohledy silnějšího pohlaví. Již dávné Kréťanky dva tisíce let před naším letopočtem si zvýrazňovaly poprsí speciálním kusem oděvu. Římanky pak o dva tisíce let později nosily strophium, pruh látky omotaný kolem prsou. Sportovkyně v té době, alespoň podle tvrzení francouzského historika Jacquese Laurenta, používaly trik, aby jim při atletických disciplínách jejich ženská ozdoba nepřekážela - strophium si vázaly křížem.

A přišel korzet

Ve středověku se prapodprsenka, stále jen látkový pruh, vázala na šíji, ale už ve XIV. století se objevuje modifikace drátěné mužské košile pro ženy - korzet. Následujících téměř pět století si zachoval svůj prapůvodní charakter - brnění. Kovová oka sice byla nahrazena vyšíváním, tuhé plátno s polepem vystřídaly krajky s kosticemi, ale podstata zůstala.

Stáhnout trup zcela nemilosrdně tak, aby dáma dosáhla "vosího" pasu, ideálně 50 centimetrů. Korzet totiž "vysunul" prsy vzhůru, blíže k mužským očím, na druhé straně ale nebylo výjimkou, že sevřené brnění zaškrtilo nositelce krevní oběh, či dokonce zlomilo žebra. Před nebezpečím varovali lékaři, filozofové, literáti i příznivci přírodního stylu životy - marně. Móda diktovala už tenkrát.

V době Napoleonova císařství se korzet v horní části vykrojil, aby ňadra pod tenoučkou látkou róby téměř úplně vysunul. Pověstná skupinka pařížských krasavic, les merveilleuses, si prý živůtky namáčela, aby byl vizuální dojem dokonalý. "Tenhle frivolní a přitom mučivý ženský kus oděvu ve mně budí nutkání dovést věci k nevyhnutelnému sladkému konci," svěřil se Napoleon svému lékaři. Zlí jazykové tvrdí, že právě proto měl císař ruku vždy zasunutou do klopy kabátu.

"Pryč s pouty"

Spor o to, zda je korzet spíše nebezpečným mučením nebo důležitou podporou pro prsy, vrcholil na přelomu XIX. a XX. století. Modistka Madeleine Vionnetová jej vyráběla s jen volným šněrováním, objevila se pryžová umělá ňadra. Touha vypadat svůdně ženám zůstala, ale ochota nechat se mrzačit slábla.

První světová válka pak korzet dorazila - podprsenkou, která se stala symbolem osvobození ze starých pořádků. Několikrát ale měl tento kus ženského šatníku namále - ve 30. letech kvůli "chlapecké" módě, v revolučním závěru 60. let, kdy vládla Twiggy, a pak s nástupem extrémního feminismu, který v podprsence viděl jakási ženská pouta. Podprsenka se však má k životu a dere se na světlo.

Hned v začátcích filmu Jane Russellová ve snímku Psanec poprvé předvedla na plátně podprsenku typu push-up, navrženou osobně americkým playboyem a miliardářem Howardem Hughesem, Christian Dior v roce 1947 přišla s módou "viditelného" spodního prádla. V posledních letech se už dokonce modelky procházejí na molech stále častěji s odhalenou hrudí, ale taková móda se zatím v životě nechytila. Naštěstí pro dámy, které se s podprsenkou mohou udělat přitažlivější, a naštěstí pro pány, protože naznačené je přece vždy krásnější.

Chcete raději video? Mrkněte na Stream.cz a dozvíte se, jaká je historie první podprsenky.