Soukromý život nejbohatších Rusů byl donedávna pro veřejnost tabu. V poslední době se však objevují pikantní podrobnosti o stylu jejich života.

Pojem "oligarcha" se do povědomí Rusů dostal relativně nedávno. Pohádkové bohatství, které získala malá skupinka lidí blízkých vedení země, vyvolává obvykle závist, ale také zvědavost. Veřejnost zajímá zejména s kým a jak žijí ve svých přepychových vilách.

"Oligarchova manželka - to je zvláštní povolání. Zpravidla nežijí se svými muži v Rusku, ale někde v Británii, nebo ve Švýcarsku s dětmi, vychovatelkami a obsluhou. V Rusku mezitím každý oligarcha má oficiální milenku, která doufá, že se jednou stane jeho manželkou. Manželka to zpravidla toleruje, neboť ví, že oligarcha se prakticky nikdy nerozvádí. Poškodilo by mu to totiž pověst a pokazilo byznys," říká známá moskevská psychoanalytička a sexuoložka Dilja Jenikejevová.

Oligarcha není žádný mačo

Skandál, kdy mladý oligarcha Alexej Mordašov, majitel ocelárny Severstal a jeden z nejbohatších mužů v Rusku, se musel bránit zhrzené manželce, s níž se rozvedl a která od něj chtěla více peněz, hýbal Ruskem několik měsíců. Byl však ojedinělý a nakonec utichl. Mordašov ale prý utrpěl značné ztráty a bývalou choť podezříval, že se spolčila s jeho konkurencí.

Podle Jenikejevové, jejíž pacienti pracují v Kremlu, Státní dumě, Radě federace a ve velkých průmyslových podnicích, není mezi ruskými oligarchy žádný "mačo". Jsou to podle ní většinou lidé kultivovaní, vzdělaní, mnohdy i celkem slušní sportovci, ale sexuální přitažlivost není jejích silnou stránkou.

Nejhůř je podle ní na tom Roman Abramovič, 35letý majitel Sibněfti a gubernátor Čukotky, který se chová dětinsky a nemá vůbec žádné sexuální charisma.

Krásné ženy mají jen na ozdobu

Skandálně proslulý Boris Berezovskij, který byl dlouho žhavým terčem bulvárního tisku kvůli 15leté milence Marianně, je na tom podle sexuoložky trochu líp.

"Je sexuální, ale nemá sex-appeal. Erekci má v pořádku, ale sex preferuje primitivní, bez fantazie," říká. Tento kdysi vlivný oligarcha, který by považován za šedou eminenci Kremlu, je prý egoista, který myslí pouze na svůj prospěch.

Měl čtyři manželky a šest dětí a jeho sexuální aféry jsou součástí image. "Není schopen milovat. Žen se zmocňuje ne kvůli chtíči, ale spíš z rozmaru," uvedla sexuoložka ve své knize Diagnoza: politik.

Ruští oligarchové prý nevyhledávají prostitutky a nepřitahují je žádné perverze. Nikdo ze známých boháčů podle Jenikejevové není ani homosexuální.

"Je pro ně důležité mít u sebe krásnou ženu, kterou však mají spíš pro ozdobu. Se svými manželkami oligarchové většinou nespí. Manželské povinnosti je tíží, a proto preferují milenky, které jsou většinou najaty za peníze," míní Dilja Jenikejevová.

Výjimkou je snad jen Berezovskij, který svou nezletilou milenku zahrnoval dary a chtěl si ji prý dokonce vzít. Manželka Jelena mu to však rozmluvila a dnes má oligarcha, který uprchl z Ruska, aby se nedostal do vězení, jiné starosti.

Potence oligarchů je prý závislá na stavu země

Současná situace v Rusku podle sexuoložky intimnímu životu ruských oligarchů zrovna nesvědčí. Stresy, které jim působí ekonomické otřesy, vyšetřovatelé i zločinecké struktury, mají špatný vliv na potenci. Když země žije od krize do krize, sex je prý to poslední, co ruské oligarchy zajímá.