"Jde o pilotní projekt, který marihuanu využívá netradičním způsobem. Je to velmi novátorské, neboť kanabinoidy (látky z Canabis - konopí) dosud nikdo tímto způsobem nezkoumal," míní David Ringer, ředitel vědecké sekce Americké společnosti pro výzkum rakoviny.

Pokud budou náplasti účinné, půjde zcela jistě o průlomový krok vpřed. Účinné látky z marihuany totiž budou pacienti moci využít, aniž budou vázáni na inhalování kouře, který má řadu negativních vedlejších účinků. V USA je navíc dosud v naprosté většině států kouření marihuany přísně zakázáno, byť by se jednalo o léčebné účely.

Látky v náplastech budou syntetické

Fakt, že se náplasti s výtažky z marihuany nemusejí obávat o své přijetí ve vládních kruzích, podporuje skutečnost, že látky v konečné podobě produktu budou syntetické. Ačkoli se bude využívat léčebných účinků marihuany, do náplastí se budou vyrábět synteticky v chemických laboratořích.

Výrobci tak obejdou problematickou legislativu, která přísně zakazuje také pěstování této léčivé rostliny s psychotropními účinky. "První studie jsou u konce, ale testování účinků na lidech teprve začíná. Na jejich výsledcích bude záviset, zda a za jak dlouho se léčivo dostane do oběhu v lékárnách. Náplasti tak pomohou prvním nakaženým HIV a nemocným rakovinou nejdřív za pět let," dodal David Ringer.