Uvedl, že zatímco v roce 1989 se na rakovinu prsu léčilo zhruba 20 000 žen, před dvěma lety jich již bylo téměř 39 000. Ročně se nově diagnostikuje kolem 5000 případů. "Je to spojeno s životosprávou, kouřením, nízkou fyzickou aktivitou, s narůstajícím stresem a s mnoha dalšími faktory," uvedl Vyzula.

Přestože počet nově zjištěných případů stoupá, úmrtnost mírně klesá. Ročně na tuto nemoc zemře v České republice asi 1800 žen. Lékaři jsou spokojeni s tím, že v posledních letech stoupá počet žen, které přijdou k lékaři včas, nádor je malý a dá se plně vyléčit. Většinou je to u žen do 50 let věku. Ty starší stále bohužel přicházejí pozdě.

Choďte na mammograf!

Od loňska se ženy mohou dát preventivně mammograficky na rakovinu prsu vyšetřit. Ženy od 45 let to nestojí nic a na vyšetření by měly chodit v pravidelných dvouletých intervalech. Mladší ženy za vyšetření zaplatí do 500 Kč.

Podle přednosty onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Luboše Petruželky je základem léčby stále chirurgický zákrok, chemoterapie, hormonální léčba a nejnověji i cílená molekulární léčba. Při ní dojde k ovlivnění pouze nádorové buňky aniž by se zasáhly buňky zdravé.