Některé se snaží tyto trable řešit zvlhčovacími krémy nebo gely (lubrikanty). Těch je v lékárnách slušný výběr. Musí jen vyzkoušet, který bude vyhovovat právě jim.
Jiné ženy se pokoušejí tuto a další nepříjemnosti doprovázející klimakterium (pocení, návaly horka, nespavost atd.) vyřešit pomocí hormonálních tabletek. Připomínají antikoncepční pilulky a odborně se jim říká hormonální substituční terapie (substituce znamená náhradu).

Zajímejte se o lokální preparáty

Méně známým, ale velice efektivním řešením mohou být lokálně, působící krémy, čípky, tablety nebo speciální kroužek z měkké hmoty obsahující ženský hormon estrogen. Nezlepšuje jen zvlhčení pochvy, ale vůbec její kondici.
Výhodou těchto preparátů v porovnání s hormonálními pilulkami je to, že působí hlavně lokálně a jejich dávka, která vstupuje do krve a zasahuje i do jiných oblastí těla, je velice nízká. Z toho logicky vyplývá, že menší bývají i jejich nežádoucí vedlejší účinky.

Dávkování krémů a gelů s estrogeny musí žena konzultovat s lékařem. Výhodou prstence, který si zavádí do pochvy, je to, že se z něj estrogen uvolňuje průběžně. Některé ženy si ho před pohlavním stykem vyjmou, aby při něm nerušil. Podle výzkumů však jen deset procent mužů kroužek pociťuje.

Neztrácet cenný čas

Začít s léčbou nedostatečně zvlhčené nebo suché pochvy je potřeba co nejdříve. Když totiž v důsledku klimakteria, tedy menopauzy, poklesnou hladiny estrogenů, stěny pochvy se ztenčí a jsou méně pružné i vlhké.

Zjednodušeně řečeno je to důsledek horšího prokrvení. Estrogen totiž působí na cévy. S jeho hladinou roste jejich velikost a pružnost. A naopak. Buňky v poševních stěnách pak prořídnou. Stěny jsou sušší a náchylnější ke svědění, podráždění nebo i poškození.

Pohlavní styk pak může být nejen nepříjemný, ale i bolestivý. U některých žen může dokonce dojít po styku ke krvácení.

Pozor na určité léky

Důležité je vědět, že k vysychání řady sliznic, tedy nejen té v pochvě, mohou výrazně přispívat i určité léky. Třeba na alergii (antihistaminika). Některá antidepresiva snižují pohlavní touhu, ale tím pádem i zvlhčení. Klesající nebo kolísající hladiny estrogenu v organismu ženy zvyšuje i riziko vaginálních infekcí. Zároveň s nimi totiž kolísá také pH v pochvě a tím se může narušit přirozená bariéra jemně kyselého poševního prostředí, které nevyhovuje většině bakterií. Snáze pak dojde k infekci. Více na: www.ordinace.cz nebo se zajímejte o Knihu knih o menopauze (nakladatelství Fortuna print).

Přírodní prostředky

Pokud jde o alternativní prostředky, není jimi jen gel s olejem tea tree, který zpopularizoval Vieweghův Román pro ženy. Na zmírnění suché pochvy a dalších příznaků lze vyzkoušet i přípravky obsahující extrakt z ploštičníku větevnatého, preparáty s fytoestrogeny případně krém s kořenem lékořice.

Pokud žena začne jíst potraviny obsahující sóju, může tím také zmírnit nepříjemné jevy doprovázející menopauzu. Důležité je i to, aby dostatečně pila vhodné tekutiny. Spolehlivým ukazatelem toho, jak se jí to daří, bývá barva moči. Když je tmavá a je cítit, pije obvykle málo.