V zoologické zahradě newyorského Centrálního parku měli dva tučňáky Roye a Sila, kteří dokonce vychovávali mláďata. Samcům vajíčko podstrčili chovatelé, ale párek tučňáků gayů spokojeně žil, vylíhl a vychoval mláďata. O dvojici ptáků dokonce v USA vznikla knížka, která ve stejné zemi patří na listinu nejkontroverznějších publikací pro děti.

Zoolog Peter Böckman z Univerzity v Oslu tvrdí, že sex mezi jedinci stejného pohlaví je popsán asi u patnácti set živočišných druhů, včetně medvědů, goril, plameňáků, sov, lososů a dalších.

Pokud je ale homosexualita v živočišné říši přirozená, není jasné, proč ji evoluce z genetického pole nevyřadila, když nevede k reprodukci. Zřejmě proto, že sex může sloužit také k prostému potěšení.

Zvířata i lidé mají sex nejen kvůli rozmnožování

„Ne každý sexuální styk má reprodukční funkci,“ vysvětluje bioložka Janet Mannová z Univerzity v Georgetownu, jež sledovala život delfínů, u nichž je homosexualita velmi běžná.

„Platí to u lidí i nelidí. Homosexualita by mohla představovat způsob, jak posilovat pouta s ostatními. Nebo by to mohlo být cvičení pro heterosexuální sex. Mláďata delfínů skákavých se často spojují. Mohou z toho mít prospěch v pozdějším věku,“ vysvětluje Mannová.

Podle Marlene Zukové Kalifornské univerzity by mohli mít homosexuální jedinci velký význam pro skupinu svých příbuzných tím, že ačkoli neprodukují vlastní mláďata, mohou se starat o mláďata a tedy genetickou výbavu druhých.

Homofóbií trpí výhradně lidé

Jediné, co je výlučně typické pro člověka, je homofobie. „Je to velmi zajímavá otázka, proč se někdo stará o druhé. Existuje řada různých teorií, proč v tom lidé spatřují hrozbu," tvrdí Mannová.

"Někteří si myslí, že to narušuje pouta mezi muži, jako když nehrajete za správný tým. Vtipné na tom je, že lidé tvrdí, že je homosexualita nepřirozená, že se nelidští tvorové homosexuálního chování nedopouštějí, ale to není pravda. Potom by totiž museli říkat, že je to základní a zvířecí chování,“ dodává.