Je jasné, že symetrické tváře jsou přitažlivé. Může to být proto, že symetrie ukazuje na dobré geny, ale je také možné, že to je prostě jen kulturní preference. Profesor Anthony Little z University of Stirling a jeho tým zveřejnili studii, která silně podporuje teorii, že krása je v dobrých genech.

Vědci vzali fotografie tváří Evropanů, příslušníků kmene Hadza z Tanzanie a makaků, změřili jejich symetrii, a pak žádali dobrovolníky, aby hodnotili mužnost či ženskost daných osob a opic.

Ukázalo se, že ve všech případech symetričtější tváře mužů (a samečků makaků) působily mužnějším dojmem a symetričtější tváře žen (a samiček) působily dojmem ženštějším.

Jak uvádí list Daily Telegraph, ukazuje se, že existuje univerzální propojení mezi symetrií, mužností či ženskostí a kvalitou genů. Dáváme přednost někomu, kdo dobře vypadá, protože je tak větší šance, že ve spojení s tímto člověkem můžeme zaručit dobrou budoucnost pro naše geny v následující generaci, tedy zdravé děti.

Dřívější studie ukázaly, že i ovce, holubi i jiné druhy opic a primátů dávají přednost symetrickým tvářím. Teď se začíná ukazovat, že opravdu nejde jen o módu, ale o přežití.