Pokud by se však západní společnost řídila jeho pokyny, brzy by vymřela. Papež totiž ostře vystoupil také proti umělému oplodnění, které by podle něj nemělo nahrazovat klasické početí.

Benedikt XVI. ve svém projevu bránil dokument Humanae vitae (Lidský život), který v roce 1968 ustavil jeho předchůdce Pavel VI. V encyklice adresované všem biskupům se ostře vystupuje proti umělé antikoncepci.

Katolická církev odmítá veškerou ochranu a propaguje věrnost v manželství. Benedikt dokument po čtyřiceti letech hájí a tvrdí, že jeho myšlenky je dnes potřeba prosazovat rázněji než kdykoli předtím.

Umělé oplodnění prý narušuje důstojnost života

„Učení vykládané v encyklice Humanae vitae není snadné. Co ale bylo pravdou včera, zůstává pravdou dokonce i dnes. Pravda vyjádřená v Humanae vitae se nezměnila, naopak, ve světle dnešních vědeckých objevů je mnohem aktuálnější,“ uvedl Benedikt.

„Žádná mechanická technika nemůže nahradit akt lásky, který si dva manželé vymění jako znamení většího zázraku,“ varoval pontif.

Podle církve se dnes sex proměnil jen v jednu z mnoha drog

„Čtyřicet let po svém vydání se toto učení jeví nejen jako nezměněné ve své pravdě, ale odhaluje prozíravost v problému, do kterého se tehdy pustilo,“ věří papež.