Výhodou tohoto postupu je, že přináší možnost aplikovat místo celkové narkózy jen epidurální anestezii. Pacienti se tak mnohem rychleji zotavují a metoda se navíc může uplatnit u lidí, pro které je velká operace s celkovou narkózou příliš riskantní.

Novou proceduru úspěšně podstoupili dva pacienti, upřesnil mluvčí nemocnice v britském Harefieldu. První z nich, třiasedmdesátiletý John Phillipson z Watfordu prohlásil, že se po zákroku cítil výborně. Chirurg Mohamed Amrani, který operaci prováděl, k tomu dodal: "Pan Phillipson nám na sále vyprávěl vtipy."

Před operací jednoduchého bypassu vpíchli Phillipsonovi do páteře epidurální injekci. Dávka byla přibližně stejná, jako se aplikuje ženám při porodu císařským řezem. Potom mu chirurgové opravili poškozené tepny. Operovali jej ráno a odpoledne již seděl v posteli, četl si noviny a jedl. Po dvou dnech jej propustili do domácího léčení. "Byl to úžasný zážitek," vyprávěl Phillipson. "Lékaři se mě ptali, jestli neznám nějaké dobré vtipy, tak jsem zapátral v paměti a pár jsem jim jich řekl."

Pacienti jsou sice vzhůru, ale operaci přímo nesledují

"Bez celkové narkózy můžeme snížit možná rizika a zlepšit psychický stav pacienta. Mnozí se totiž bojí, že se z celkové narkózy již neproberou, řekl Amrani. Podle něj jsou při zákroku pacienti vzhůru, ale přímo jej nesledují: "Mezi nimi a tím, co děláme, je umístěna přepážka."

Podle primáře Krištofa první takto provedenou operaci na světě na zastaveném srdci za použití mimotělního oběhu a s použitím epidurální anestezie při vědomí pacienta provedl již v roce 1999 tým Kliniky kardiovaskulární chirurgie 1. Lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze 2 pod vedením profesora Ivana Vaňka.

Šlo o náhradu aortální chlopně pro její vadu a operaci provedl profesor Vaněk. Anesteziologem, kterému v této oblasti náleží světový primát, byl doktor Martin Stříteský, dnešní přednosta Kliniky anesteziologie a resuscitace VFN. ¨

V ČR byly podobnou metodikou operovány stovky lidí

Operace proběhla naprosto bez komplikací a pacient prožíval podle Jana Krištofa podobné pocity jako pan Phillipson, o němž se zmiňuje britský deník. Od té doby byly podle Krištofa touto metodikou operovány na Klinice kardiovaskulární chirurgie VFN ve vybraných indikacích již řádově stovky pacientů, jak z oblasti chlopenní chirurgie, tak koronární chirurgie.

Zajímavé na celé události je, že po takto provedené první operaci na světě odmítl publikovat tuto metodiku prestižní americký časopis z oblasti anesteziologie s odůvodněním, že tento postup není možný, řekl ČTK primař Krištof. Později ale o metodice publikovali jiní autoři. Nicméně díky přednáškám o metodice, které měl doktor Stříteský na evropských i amerických vědeckých konferencích, se metoda začala používat nejen na českých kardiochirurgických pracovištích, ale i na evropských a amerických.

Operace srdečního bypassu je běžnou operací, která zlepšuje průtok krve srdcem a každoročně ji v Británii podstoupí nejméně 20 tisíc lidí, dodává The Daily Telegraph.