Odborníci v časopise Royal Society's Proceedings B tvrdí, že přímý pohled je při námluvách stejně důležitý jako souměrná tvář či zdravá kůže. Proto by na to lidé při seznamování neměli zapomínat.

Při studiu 460 dobrovolníků na univerzitách v Stirlingu a Aberdeenu byly použity obrázky mužských a ženských tváří, které byly digitálně upraveny. Například na jednom obrázku se žena dívala přímo do kamery, na dalších různě uhybala očima. Na první pohled to však nebylo rozeznatelné. Lidé si mysleli, že žena stále hledí přímo na kameru. Přesto obrázky s upravenými pohledy do stran měly na dobrovolnících podprahový účinek. Dobrovolníkům se líbila žena s přímým pohledem až osmkrát více než obrázky s úhýbnými pohledy.

"Lidé upřednostňují tváře, které jsou jim sympatické, což ukazuje, že přitažlivost není jen ve fyzické kráse," říká jedna z autorek studie doktorka Claire Conwayová. Podle profesorky evoluční antropologie z University College v Londýně Ruth Maceové lze dle pohledu odhadnout, jaké jsou vaše šance u opačného pohlaví a předejít tak nejrůznějším trapasům. A naopak, budete-li vy sami chtít na někoho zapůsobit, alespoň částěčně se řiďte tímto zjištěním, pravděpodobně budete u protějšku úspěšnější.