Američtí vědci jsou přesvědčeni, že lidem, kteří jsou postiženi nutkavým nakupováním jakožto psychickou poruchou, může významným způsobem pomoci antidepresivum citalopram.

Badatelé dospěli k tomuto závěru na základě experimentu s 24 lidmi. Jeden z nich si koupil 2000 francouzských klíčů, jiný měl 22 fotoaparátů. Všichni trpěli poruchou, která je spojena s nakupováním, více než deset let. Každý z nich dostával antidepresivum po sedm týdnů. Dvě třetiny pokusných osob posléze tvrdily, že se jejich stav opravdu zlepšil.

Chuť nakupovat po citalopramu zmizela

Dalších devět týdnů část dále dostávala lék, další pouze pilulky bez jakékoli účinné látky. Ani jedna osoba však nevěděla, zda užívá antidepresivum, anebo pilulku bez účinku. Osm z devíti účastníků experimentu, kteří dostávali pouze placebo, se vědcům svěřilo, že znovu pociťují nutkavé a nezvladatelné puzení nakupovat. Všech devět, kteří stále brali antidepresivum, naopak informovalo o vyhasínání své nekontrolovatelné vášně pro nákupy.

Když si tito účastníci prohlíželi věci na prodej na internetu, nebo sledovali televizní programy s teleshoppingem, říkali, že nepociťují žádné nezvladatelné puzení k nákupům. Vědecký tým z lékařského centra Stanfordovy univerzity v Kalifornii pod vedením doktora Lorrina Korana byl velmi rychlým zlepšením stavu postižených překvapen.

Pacienti mu prý říkali, že jdou normálně se svými přáteli do obchodního domu a nic si nekoupí. "Nemohl jsem tomu uvěřit, nutkavým nakupováním byli postiženi řadu let a nyní je to najednou pryč," prohlásil.