Muže trápily mírné, ale vytrvalé bolesti kolem břicha a v podpaží. Měl problémy se spaním, v noci se silně potil a brněly ho nohy i ústa. Hůř se také soustřeďoval, doma často reagoval netrpělivě a zlostně. Lékaři žádnou objektivní příčinu jeho potíží nenašli. Prášky, které dostal, mu ulevovaly jen zčásti. Pomáhaly mu hlavně v tom, aby usnul a nebudil se v noci.

Díky vytrvalosti manželky jeho potíže během půl roku výrazně ustoupily. A když se po létech vrátil ke svým koníčkům, rybaření a plavání, uvědomil si, že zase začíná prožívat věci, které jako by několik let vůbec nevnímal. Jeho zdravotní problémy zmizely. Ve velmi mírné podobě se vracely jen tehdy, když nestíhal v práci.

Protože podstoupil i psychoterapii, pochopil podstatu svých potíží - příliš mnoho povinností a stresů, příliš málo radostí nebo příjemných zážitků.

Záhadné bolesti

Dnes ví, že stres nemusí být jen negativní, může být také pozitivní, pokud zapůsobí na mozková centra libých pocitů. Takové radostné stresy zlepšují naši psychickou odolnost a emoční kondici, která je pro zdraví stejně důležitá jako dobrá fyzická kondice.

Naopak silný stres, který v nás vyvolává negativní pocity, ohrožuje náš organismus daleko víc než třeba nezdravá strava. Většina lidí si to nejasně uvědomuje, ale málo o tom ví. Přibývá zdravotních potíží, které tento stres, a vůbec negativní emoce, dokáží způsobit.

Nejsou jimi jen typické příznaky emočního vyhoření, jako je únava, apatie, úzkost, deprese nebo agresivita. Mohou to být také potíže se spánkem, srdeční arytmie, problémy se žaludkem, trávením, vylučováním atd. Negativní emoce se prokazatelně podílejí na vzniku srdečněcévních chorob a dlouhé řady dalších nemocí (podle názoru některých onkologů mívají nesporný podíl i na vzniku zhoubných nádorů).

Někdy vyvolají také bolesti. Lékaři, kteří pacienta vyšetří, však pro ně nenajdou žádnou objektivní příčinu. Mnozí se pak na klienta dívají jako na simulanta nebo na hypochondra. Předávají si ho jak horkou bramboru a často trvá dost dlouho, než mu někdo doporučí racionální řešení: psychoterapii.

Máme v sobě i zvíře

Cíl takové terapie je v těchto případech zdánlivě jednoduchý. Objevit společně s klientem dostatek radostí, tedy příjemných pocitů a silných zážitků neboli pozitivních stresů. Nebývá to tak jednoduché hlavně proto, že člověk není jen inteligetní bytost, ale především zvíře ovládané pudy a instinkty. Těmi se však nemůže v moderním světě řídit stejně jako v přírodě.

Není dost dobře možné, aby bojoval, případně se dal na útěk pokaždé, když má z něčeho strach nebo když se cítí někým ohrožený. Bez ohledu na to, že náš organismus, který vyplaví do těla určité hormony, je právě na takovou reakci připravený (stáhne cévy, aby zmírnil případné krvácení, zmobilizuje energii, přednostně zásobuje krví určité orgány atd.). Boj ani útěk se však nekoná a hormony zůstávají v krvi. A pokud vám nadává třeba váš šéf, často nemůžete naplno projevit ani své pocity. To je sice v souladu s životem ve společnosti, ale v rozporu s lidskou přirozeností.

Pudy vygumují rozum

Co všechno dokáží nahromaděné negativní zážitky a emoce, to snadno zjistíte v rubrikách věnovaných kriminalitě. Detektivové říkají těm smutným příběhům s tragickým koncem domácí zabijačky. Ale i relativně vyrovnanému člověku hrozí negativní zážitky a emoce malérem, pokud je nekompenzuje. I když malérem "jenom" zdravotním.

Sport dovede náš organismus zklidnit do určité míry. Stejné je to se snížením napětí. Nejúčinnější je osvědčený recept hezkých zážitků a pozitivních emocí. Tím, že v mozku stimulují centra libých pocitů, mění jejich prostřednictvím i hladiny příslušných hormonů. Tím odbourávají napětí v organismu.

Háček je v tom, že každý z nás si pod pozitivními zážitky představuje něco jiného. A jinak je také prožívá. Německá psycholožka Vera F. Birkenbihlová proto uvádí v knize Pozitivní stres (nakladatelství Ivo Železný) elementární příklady toho, jak naprostá většina z nás může dosáhnout příjemných pocitů. Podle ní pomáhají zklidnit pudové reakce i nabuzení organismu, které nám často brání rozumně uvažovat, protože pudy jsou silnější než hlas rozumu.

Doteky a sex jako lék

Větinu z nás spolehlivě zklidňuje hlazení a příjemný tělesný dotyk. Není náhodou, že děti, které matky nosí na svém těle až do dvou do tří let jejich věku, zrají rychleji a harmoničtěji než děti odkojené jeslemi a přetíženými maminkami, které se s nimi mazlí a dotýkají se jich daleko méně. Zajímavé by podle mě bylo i to, kdybychom porovnali nemocnost těchto dětí, včetně výskytu alergií.

Vedle hlazení pomáhají také procítěné masáže (řada masérů mi prozradila, že některé klientky nepotřebují ani tak prokrvit a uvolnit svaly, jako to, aby se jich nějaký muž procítěně dotýkal).

Lidé, kteří dokáží s požitkem prožívat tělesné dotyky a pocity, obvykle mají mocného spojence v sexu. Hormonální, ale i tělesní reakce spojené s radostně prožívaným mazlením, hlazením isouloží jsou jedním s nejsilnějších pozitivních stresů. Vydatně přispívají k naší emoční kondici.

Stejně to však může fungovat také naopak. Pokud jeden z manželů neprožívá své tělesné pocity právě radostně, snadno se stanou silným negativním stresem. Podobné je to mezi partnery, mezi kterými vládne nesoulad, neporozumění a napětí. Kvůli nedostatku něžností i kvalitního sexu pak daleko hůř čelí stresu nebo konfliktům v práci. Hlazení a něžnosti mohou snižovat tělesné napětí istres. Dokáží také mírnit zdravotní problémy.