Bradavice lze podle něj odstranit chirurgicky nebo látkami, které leptají postižené místo a musejí se aplikovat ve zdravotnickém zařízení. Onemocnění se však často vrátí. 

Nyní je dostupný také zcela nový způsob léčby, uvedl Litvik. Přípravek, který obsahuje látku imiquimod, působí nejen na postižené místo, ale proniká i do jeho okolí a aktivně viry ničí. Jeho účinek je dlouhodobý. Pacient si aplikuje preparát sám třikrát týdně po dobu deseti až 16 týdnů. Choroba se podle lékaře vrací u 13 procent pacientů, při běžné léčbě je to v 85 procentech případů. Nový lék je pouze na lékařský předpis, zdravotní pojišťovny ho nehradí. Léčba přijde asi na 2500 až 5000 korun. 

Vyvíjí se i očkování, které by bradavicím předcházelo

Genitální bradavice se mohou objevit nejen na penisu či šourku a kolem poševního vchodu, ale i v pochvě, na děložním čípku, kolem konečníku a v ústech. Nakazit se lze i od partnera, který sám nemá bradavice, protože může být nositelem skryté infekce. 

S papilomaviry se někdy v životě setká 80 procent populace, ale jen v některý případech se rozvine infekce. Papilomavirů je zhruba 150 typů. Některé z nich mohou vyvolat rakovinu děložního čípku, proti které již existuje očkování. Vyvíjí se i očkovací látka, která by chránila také před vznikem bradavic.