Sexuální touha s věkem pomalu klesá, jak postupně klesá hormonální hladina v těle. Lidé si to ovšem jen zřídka uvědomí, pořád tráví čas nacházením příčin a uvažováním nad tím, jak získat energii zpět a být stejně výkonným milencem jako v mládí.

Když se dva mladí lidé zamilují a rozhodnou spolu žít, vůbec je nenapadá, jakou zradu na ně jejich vlastní těla připraví. Někdy nejsou schopni čelit stárnutí a poklesu sexuální výkonnosti. S věkem se snižuje citlivost kůže, mužům v těle ubývá testosteronu a ženy čeká menopauza. Všechny tyto faktory mají vliv na pokles sexuální touhy.

Více než 50 procent mužů po čtyřicítce má nějaké problémy

První výrazné změny se dostaví nejčastěji po čtyřicítce, skryté choroby se začnou projevovat a lidé zjišťují, že trpí artritidou, diabetem, srdečními chorobami, bolestmi zad. To vše při sexu působí komplikace, snižuje potěšení z milování nebo znemožňuje schopnost soulože zcela.

Ženy čeká snižování hladiny estrogenu, což mnohdy souvisí s naprostou ztrátou zájmu o sex. Pohlavní styk je pro ně bolestivý, stěny vagíny se ztenčí a nedostatečně zvlhčují. Stejně tak stárnoucí muži poznávají sami na sobě, že jejich touha milovat se je otřesena, poprvé zažívají, co je to nedostatečná erekce nebo naprostá neschopnost dosáhnout ztopoření. Více než padesát procent mužů starších čtyřiceti let přiznává, že jistou formou poruchy erekce trpí.