Malé děti včetně kojenců snášejí většinou velice dobře takové teploty, které jsou příjemné i dospělému. Zdravé dítě má sice velice dobře vyvinutou regulaci tělesné teploty, ale mimořádně citlivě reaguje na ztráty tekutin, proto bychom ho při cestování neměli vystavovat extrémním teplotám.

Samozřejmě je důležité kojence vhodně obléci. Oblečení má pot dobře vsakovat a odpařovat. Dítě sice potřebuje mít dostatek prostoru a čerstvého vzduchu, ale průvan mu také neprospěje. Měli bychom potomkovi zajistit lehkou, ale hodnotnou stravu, která obsahuje potřebné vitamíny, minerály a stopové prvky. Nesmíme zapomenout na dostatečné pití. To je minimum požadavků na cestování. U dětí do jednoho roku nezapomeneme s sebou vzít dostatečné množství plenek. Větší zase bude potřebovat vlastní polštář, misku, lžičku, hrníček ale i nočník a hračku.

Do tropů až od tří let

Na cestu se v žádném případě nevydáváme s dítětem, které má akutní onemocnění. I pouhé nachlazení se může během cesty vyvinout v závažný stav. Toto vše spolu s rizikem vzniku průjmových onemocnění, kožních chorob, parazitárních nákaz včetně např. kožních leishmanióz či malárie jsou důvody, proč s dětmi do třech let věku nedoporučujeme cestovat do tropů a s jistým omezením i do subtropů. Návštěva rovníkové Afriky spojená se safari je pro dítě otravná a riziková záležitost.

Rodiče sice ospravedlňují svoji sobeckost či nezodpovědnost rozzářenýma očima dítěte, které spatřilo nějaké zvíře. Zcela však vytěsní fakt, že stejný zážitek má tříleté dítě v zoologické zahradě. Se zdravými dětmi nad tři roky je cestování snazší, jak pro dospělé, tak i pro děti. I zde je třeba pamatovat na vhodné oblečení.

Stravování a pitný režim již ale nejsou tak odlišné. Když vynecháme ostrá a kořeněná jídla i velké množství sladkostí, pak nejsou pro krátkodobé cesty nutná žádná závažná omezení. Je možné cestovat i do vybraných oblastí subtropů a tropů. Je nezbytné pouze dohlédnout na to, aby dítě hodně pilo, a to platí nejen pro děti, ale i dospělé. Spotřeba tekutin samozřejmě výrazně roste při případném průjmovém onemocnění, kdy hrozí odvodnění organismu.

Očkování musí být v pořádku

Než odjedeme na dovolenou do teplých krajin, zkontrolujeme u dětského lékaře, zda naše ratolest absolvovala všechna předepsaná očkování potřebná v ČR, a pak teprve kontaktujeme očkovací centra Zdravotních ústavů či Centrum cestovní medicíny. Speciální očkování do tropů či subtropů by mělo být u dětí výjimkou. Většina onemocnění v tropech a subtropech má charakter kosmopolitní, tzn. že se vyskytují i u nás, leč v tropech mohou mít vážnější a dramatičtější průběh.

I v tomto věku je dítě v zemích s nižší hygienickou úrovní ohroženo alimentárními a parazitárními infekcemi. Od deseti let věku se postupně rozdíly mezi potřebami dětí a dospělých na cestách stírají a do popředí se dostává nezbytnost dohledu nad pubertou zmítaným jedincem. Doma bychom ho proto rozhodně neměli nechat. S odstupem času bude zpravidla na dovolenou s námi rád vzpomínat.