V celé společnosti žije 18 procent pánů, kterým kvůli zákroku neputují při ejakulaci spermie do močové trubice a nemohou tudíž oplodnit ženu. Mezi všemi ženatými pány je to až 25 procent a v populaci čtyřicátníků pak dokonce 55 procent mužů.

Nový Zéland předčil i Spojené státy, kde má vasektomii v celé populaci zhruba sedm procent pánů. "Tradiční mužní chlapáci se nikdy nezajímali o věci jako reprodukce, děti a tyto záležitosti, ale teď se zdá, že je tomu jinak. Rád bych odhalil, nakolik je naše tradiční představa o drsných novozélandských chlapech mylná," uvedl doktorand psychologie Gareth Terry z Aucklandu.

Podle všeho je příčinou vysokého počtu mužů s vasektomií otevřenost společnosti. Nový Zéland je vždy o krok napřed v liberalizaci práv. Jako první dali právo ženám volit, pustili je do škol a politiky. Patrně dlouholetý ženský vliv na společnost je příčinou, proč mají muži v zemi ptáka kivi tak často vasektomii. Mezi špičky v počtu vasektomií patří také Británie a Nizozemí. Spolu s Novým Zélandem jsou tyto země velmi liberální v otázkách sexu.