Problém často nastává po bujaré noci, pokud se záletník nechránil, řekla dnes novinářům vedoucí pražského AIDS centra Bulovka Marie Staňková. Čekání na test je dlouhé, protože protilátky lze v krvi prokázat až po třech měsících. Výsledky jsou pak za týden. Pro lidi, kteří jsou strachy ochromeni, lze udělat předběžný rychlotest. Je-li podezření na nákazu reálné, lze podat preventivní léky, kúra vyjde na 50 tisíc korun a člověk si ji platí sám.

"Muž, kterému jsme tuto možnost nabídli, raději dal po 5000 korun třem prostitutkám, s nimiž prohýřil noc, aby šly na testy. Vyšlo ho to levněji než zaplatit léčbu," podotkla Staňková. Takzvaná postexpoziční léčba se musí podat do 24 hodin od kontaktu s infikovanou krví a je určena například zdravotníkům, kteří se poranili jehlou při ošetřování pacienta s AIDS. V takovém případě ji hradí zdravotní pojišťovna.

V Česku je od počátku sledování v roce 1986 evidováno 618 HIV pozitivních občanů a 186 cizinců, kteří zde mají dlouhodobý pobyt. Nejvíce nakažených je v Praze a okolí a v severozápadních Čechách. Nejméně v jižních Čechách a v kraji Vysočina. Nejčastěji je zjištěna nákaza u lidí ve věku 20 až 29 let, nejvíce úmrtí je u lidí ve věku 30 až 39 let. Dosud se HIV pozitivním ženám narodilo 47 dětí, z nich 29 je zdravých, tři HIV pozitivní a u ostatních se na potvrzení čeká.