Hlavní obsah

V Praze probíhá tetovací veletrh

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

PRAHA

Šestadvacet hodin bolesti si protrpěla dívka, která má už přes dva roky na celých zádech tetování gejši obklopené květinami. Právě takový portrét ode dneška obdivovali návštěvníci devátého ročníku mezinárodní výstavy a soutěže v tetování International Tattoo Convention Prague v pražské sportovní hale Slavie.

Článek

V pražské Slavii se sešlo na šedesát tatérů a vystavovatelů z téměř celé Evropy i z Japonska. Vystavovali nejen obrázky k tetování, které sami malují, ale rovněž zákazníkům tetovali vybrané motivy přímo na tělo. 

Tatér Dido Djankov, původem z Bulharska, žije a pracuje v Čechách. Mezi jeho klientelu patří lidé všech věkových kategorií. Práci mu občas dá vymluvit klientovi motiv, který si na své tělo zvolil. "Zkouším to do poslední chvíle. Snažím se mu vysvětlit, že je to blbost. Pokud s ním nic nehne, tak se nedá nic dělat, protože klient má vždycky pravdu," řekl Dido Djankov ze studia Tsunami Tattoo. 

Obrázky si kreslí sám. Když má vymyslet pro klienta něco na míru, musí si s ním nejprve sednout a trochu blíž ho poznat. "Je to u každého individuální, ale musím znát jeho představy." 

Tatéra zaujali české a polské animace sedmdesátých let

Stejně se s klienty domlouvá i tatér Lionel Fehy z Paříže. "Když mám někomu něco vytetovat, musím s těmi lidmi hodně mluvit. Potřebuju znát jejich životní příběh. Hledám jejich pozitivní stránku, je to takový můj výzkum. Také dávám do své práce spoustu poezie," tvrdí francouzský tatér, původně muzikant. 

Prahu navštívil Lionel Fehy několikrát, poprvé před patnácti lety, kdy tu prý byly pouhé tři tetovací salony. Svého prvního českého klienta začne tetovat příští týden. "Zatím nevím, co budeme zobrazovat. To je vždycky do poslední chvíle překvapení a ani to předem nechci vědět," poznamenal člověk, který se nejčastěji inspiruje v různých ilustrovaných knihách a i malůvkami svých dětí. Také ho zaujaly některé české a polské animace z poloviny 70. let. 

České náměty jsou depresivní a inspirované gotikou

V českém a francouzském tetování spatřuje Fehy jeden výrazný rozdíl. "Nejen české, ale i polské nebo maďarské je hodně ovlivněné gotikou, bohatě v něm tatéři používají černou a šedou barvu a motivy strachu, je více depresivní," řekl Fehy, který pracuje v různých salonech v Paříži, Berlíně, Rakousku i ve Spojených státech. 

Dívka s gejšou, která si nepřála uvést své jméno, zvolila motiv proto, že se jí gejša zdála z nabídnutých vzorů nejvíc ženský. "K ženě ladí," poznamenala. Přestože si prožila bolest, nemusela za tetování vynakládat velké finanční prostředky. "Přítel má tři studia a mně to dělal jeho bývalý společník, takže jsem to měla zadarmo. Pokud bych ale měla klasické ceny ve studiu, asi bych celá záda neměla." 

Gejšu už si prý nikdy nepřetetuje. "Jsem s ní maximálně spokojená, i s barvami, které mi zůstanou a nezesvětlají," dodala. 

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám