Hlavní obsah

Létem namáhané vlasy si žádají péči

Nejen kůži dávají zabrat letní radovánky na pláži. Žhavé slunce, slaná voda, písek, vítr a prach jsou nástrahou pro jemné kadeře i mohutné hřívy. Bez péče budou vlasy po dovolené křehčí a sušší, ztratí pružnost a hebkost, varují odborníci. Více než kdy jindy si porost hlavy žádá regenerační zábaly a ozdravné kúry.

Létem namáhané vlasy si žádají péči

"Vlasy, stejně jako pleť, je třeba chránit. Vhodné jsou přípravky, které obsahují vitamin E. V letní výbavě nesmějí chybět přípravky s ochranným filtrem. K dispozici jsou v podobě spreje a jejich aplikace je snadná a rychlá. Nezanechávají žádné mastné stopy," vysvětluje majitelka vlasového studia Jaroslava Křepelková. 

Nejúčinnější ochranou před letním sluncem jsou klobouky, slunečníky či přirozený stín. Vhodné je ale také používání laků na vlasy, pěnových tužidel a gelů s UV filtrem. Vlasům dodají výživné látky a zabrání jejich nadměrnému vysušování. Zároveň obsahují ochranné UV filtry, podobně jako opalovací krémy. Odborníci doporučují aplikovat vlasové přípravky při slunění jednou až dvakrát denně. Gely jsou ideální pro kratší vlasy, mléka na vlasy polodlouhé i dlouhé. 

Prodlouženým vlasům je třeba věnovat větší péči

Všechny typy vlasů, ať už rovné, kudrnaté, blond, tmavé nebo rusé prý reagují na sluneční paprsky stejně. Vlasy barvené, odbarvené nebo melírované se na slunci rychleji poškozují. "Jsou citlivější, mnohdy oslabené a vysušené, a tedy i více náchylné škodlivým vlivům ze slunečního záření. Jednou za týden by se měla aplikovat výživná kúra," řekla Křepelková. Zvláštní péči si podle ní žádají uměle prodloužené či zhuštěné vlasy. "Jsou to totiž mrtvé vlasy," uvedla. 

Slunce má ovšem i pozitivní vliv na vlasy. Přiměřená dávka slunečního záření působí na pokožku dezinfekčně. "Suché letní počasí zlepšuje kožní problémy s lupy. V létě většinou nepozorujeme ani zvýšené vypadávání vlasů," vysvětluje lékařka Monika Arenbergerová. 

Příznivý vliv slunečního záření však platí pouze v případě přiměřeného vystavování se paprskům. Po častém a nekontrolovaném slunění jsou vlasy vysušené, vybledlé, bez lesku a snadno se lámou. 

Foto: 1. Kondicionér Full Spectrum Shine vyrovná a vyživí vlasy; 2. Fluid na konečky vlasů uzavře porušený vlas  - Wella Professional; 3. Sprej na ochranu vlasů před UV zářením - Schwarzkopf Professional; 4. Jablečný kondicionér hydratuje vysušené vlasy; 5. Ochranný sprej při slunění - Avon

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků