Hlavní obsah
Naomi Campbellová, Claudia Schifferová a Christy Turlingtonová v roce 1996 Foto: Profimedia.cz

Jak stárnou topmodelky 90. let

V 90. letech atakovala píseň Freedom od zpěváka George Michaela přední příčky hudebních hitparád. Mohla za to snad chytlavá melodie nebo sexsymboly 90. let, které ve videoklipu účinkovaly?

Naomi Campbellová, Claudia Schifferová a Christy Turlingtonová v roce 1996 Foto: Profimedia.cz
Jak stárnou topmodelky 90. let

Christi Turlingtonová, Naomi Campbellová, Cindy Crawfordová, Linda Evangelista, Tatjana Patitzová. To vše byly supermodelky, které se objevily ve zmíněném klipu, jenž má dnes na internetu přes 20 miliónů zhlédnutí. Tatjanu Patitzovou později zastínila další sexbomba, Claudia Schifferová, a díky její popularitě a úspěšnosti o ní slýcháme dodnes. Jak ale vypadají tyto a další slavné supermodelky 90. let dnes?

Eva Herzigová (41)

Modelka a příležitostná herečka původem z Litvínova prošla dvěma manželstvími, ze kterých má tři syny. Za modelingem odjela těsně před sametovou revolucí do Paříže a nejvíce ji proslavila kampaň z roku 1994 na „zázračnou“ podprsenku Wonderbra. Díky reklamě na luxusní spodní prádlo byla přezdívána Marilyn Monroe z Východu.

Zajímavost: Spekulovalo se o tom, že trpí anorexií a že je závislá na kokainu.

Eva Herzigová předvedla v roce 1994 odvážný model návrhářky Vivienne Westwoodové. Elegantní šaty oblékla o rok později. V lednu letošního roku ukázala moderní krátký sestřih.

Foto: Profimedia.cz

Cindy Crawfordová (49)

Už v 16 letech ji objevila modelingová agentura Elite a rozjela její hvězdnou kariéru. V roce 1995 byla časopisem Forbes vyhlášena za nejlépe placenou modelku na světě. Jejím poznávacím znamením je piha nad rtem, kterou, i když byla klienty přesvědčována, aby ji dala odstranit, si nakonec nechala. Je podruhé vdaná a má dvě děti, přičemž její dcera je díky své kráse a podobnosti s matkou považována za její nástupkyni.

Zajímavost: Byla čtyři roky vdaná za herce Richarda Gerea.

Cindy Crawfordová v 90. letech a dnes.

Foto: Profimedia.cz

Claudia Schifferová (44)

Blonďatou modelku z Německa, která byla díky svému zjevu srovnávána s ikonou Brigitte Bardotovou, si vybrala téměř neznámá fotografka, aby na ní nafotila džíny do časopisu Elle. A hvězda byla na světě. Jako příležitostná herečka dostala malou roli i v kultovním filmu Láska nebeská. Její jméno bylo spojováno mimo jiné se zpěvákem Bon Jovim, s monackým princem Albertem či zpěvákem Peterem Gabrielem. Se svým manželem, filmovým producentem, vychovává tři děti.

Zajímavost: Její majetek se odhaduje na 250 miliónů dolarů.

Claudia Schifferová, v roce 1994 a aktuálně v roce 2015.

Foto: Profimedia.cz

Kate Mossová (41)

Drogovými a alkoholovými skandály proslulá supermodelka je známá svým „grunge“ stylem a velmi vyhublou postavou. Díky ní se dostal do módy trend konfekční velikosti nula i termín „heroin chick“. Ten charakterizuje dívky s tmavými kruhy pod očima, anorektickou postavou, bledou pletí a vagabundským stylem, který byl reakcí na „dokonalou krásu“ jiných kolegyň z branže (Cindy Crawfordové, Claudie Schifferové). Její modelingovou kariéru odstartoval módní agent, když jí bylo pouhých 14 let. Je vdaná a vychovává dceru. Přední stránky bulvárních časopisů neustále plní svými alkoholovými dýchánky.

Zajímavost: Čtyři roky tvořila pár s Johnnym Deppem.

Fialový komplet předvedla v roce 1995 pro Karla Lagerfelda, černobílá fotka vznikla v zákulisí přehlídky Calvina Kleina. Pravo aktuální fotka bývalé supermodelky, když se v lednu přijela podívat na přehlídku Louise Vuittona.

Foto: Profimedia.cz

Naomi Campbellová (44)

Nejznámější modelka černé pleti se v 16 letech objevila na titulce magazínu Elle. Její kariéra stoupala, ovšem ačkoliv byla krásná a úspěšná, měla velké problémy s muži i se zákonem. Její postelí prošli mimo jiné boxer Mike Tyson nebo herec Robert de Niro. Přesto ale zůstala svobodná a bezdětná.

Zajímavost: Za násilné trestné činy byla odsouzena ke 200 hodinám veřejně prospěšných prací. V roce 2008 jí bylo zakázáno, kvůli potyčce s policistou, cestovat se společností British Airways.

Naomi Campbellová zazářila v blonďaté paruce v roce 1991, v hotelu Ritz v Paříži, rok 1993. Ve zlatých šatech, rok 2015.

Foto: Profimedia.cz

Linda Evagelista (49)

Rozvedená matka jednoho dítěte proslula svým citátem pro časopis Vogue z roku 1990, kdy se vyjádřila, že supermodelky, jako je ona, „nevstávají z postele za méně než 10 000 dolarů“. Múza zpěváka George Michaela si zahrála hned v několika jeho klipech.

Zajímavost: Otce dítěte tajila, ovšem později u soudu požadovala od manžela herečky Salmy Hayekové, biologického otce dítěte, výživné ve výši 46 000 dolarů měsíčně. Miliardář Francois-Henri Pinault modelku opustil, když zjistil, že je v jiném stavu.

Linda Evagelista s dlouhými vlasy v zákulisí přehlídky v roce 1996. Luxusní róbu předvedla pro Versace, psal se rok 2001. Vpravo Linda Evangelista v roce 2014.

Foto: Profimedia.cz

Christy Turlingtonová (46)

Modelka žije s manželem a jejich dvěma dětmi na rozdíl od svých kolegyň poklidným rodinným životem. Když jí bylo 18 let a přestěhovala se do New Yorku, objevil ji módní fotograf. Christy Turlingtonová využila své popularity pro dobrou věc. Spojila se s organizací PETA proti nošení kožešin, varuje i před škodlivostí kouření a jako velvyslankyně nadace CARE se snaží v chudých zemích světa potlačit úmrtnost při porodu.

Zajímavost: V roce 1994 se vrátila do školy, aby si doplnila vzdělání a získala bakalářský titul. Ve studiu pokračovala, a to na Kolumbijské univerzitě, obor veřejné zdraví. Je členkou rady lékařské fakulty na Harvardově univerzitě.

Christi Turlingtonová předváděla v roce 1992 pro Donnu Karan, později, když se psal rok 1993 také pro módní dům Chanel. Svůj půvab si uchovala dodnes.

Foto: Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků