"Cílem soutěže je upozornit veřejnost na sexistické a stereotypní vyjádření. Doufáme, že tím poukážeme na genderovou nekorektnost v jazyce a komunikaci nejen v médiích, ale i v běžném životě," uvedla Dana Radová. Podle ní pořádající sdružení současně poskytne i návod ke správnému používání jazyka tak, aby nikomu nestranil.

Přesné vymezení šesti kategorií je možné najít na stránkách www.zabanaprameni.cz . Lidé mohou sexistické výroky se jmény kandidátů a kandidátek či názvy pořadů a filmů, které je podle pořadatelek "nadzvedly ze židle", posílat na adresu kyselazaba@zabanaprameni.cz . Návrhy se objeví na internetu. Odborná porota o vítězích rozhodne na konci listopadu. Ceny budou předány koncem roku v divadle Nablízko. Organizátorky věří, že se ocenění neurazí, ale přijmou Kyselou žábu s humorem a nadhledem.

Pořadatelky míní, že stereotypní vyjadřování přisuzuje lidem předem určité role a upírá jim možnost realizovat se jinak. Podle nich může mít i negativní dopad, a to například na trh práce. Stále se například objevují inzeráty, které hledají ředitele a asistentku. Jasně tak podle jazykových odborníků říkají, zda se má o nabízenou pozici ucházet muž či žena.

Organizátorky se již dříve ohradily proti tomu, že by do češtiny chtěly zavádět něco, co v ní zatím nebylo. Ženský rod v poslední době začaly respektovat i další jazyky, mezi nimi například němčina. Ženské obdoby podstatných jmen se prosazují také ve španělštině, kde některé názvy profesí existovaly donedávna jen v mužském tvaru. Podobně je tomu i v arabštině.

Pořadatelky nechtějí udělovat jen žábu kyselou, ale i zlatou. Ocení tak osobnosti či počiny, které přispívají k prosazování rovnosti do českého jazyka.