Především je nutné si uvědomit, že je to zásah do organismu a též do vašeho zevnějšku. Proto je nutné si velmi dobře rozmyslet, kde jej chcete mít a vlastně proč. Člověk by měl přemýšlet dopředu, jelikož po vyjmutí ozdoby mohou zůstat na kůži jizvy a další neduhy.

Piercing byste si rozhodně neměli dělat doma sami. Hrozí zde nejen zanícení rány, ale především nepřesné umístění a místo krásného doplňku vašeho vzhledu, si můžete na nějakou dobu zohavit tělo. Přestože to může znít jako agitace a reklama na profesionální studia, pokud chcete mít, co největší jistotu správné aplikace piercingu, měli byste skutečně navštívit profesionály. Raději si připlaťte za kvalitní a zejména sterilní provedení. Zvolíte-li špatné studio či sami sebe, je možné že ušetřené peníze pak vynaložíte na protizánětlivé a další léčebné přípravky. Profesionální studio je i zárukou pro rodiče, že si jejich děcka nenechají udělat něco, s čím by oni sami nesouhlasili. Piercing se v těchto studiích smí dělat všem nad 18. let. Těm co je méně, musí mít souhlas rodiče, a to tak, že rodič se přímo dostaví do studia a prokáže se průkazem.

Přináší piercing nějaká rizika?

Rizika především souvisí s infekcí, která se do čerstvé a nezahojené rány může dostat. Proto je tolik důležitá sterilita všech nástrojů i samotné piercingové ozdoby a následná důkladná hygiena o propíchnutou kůži. Rozhodně byste si do zahojení rány neměli na ozdobu sahat špinavýma rukama.

"Zavedení piercingu do vrcholu uční chrupavky s sebou nese riziko "vypadnutí" části chrupavky, která je všeobecně málo prokrvená a může se tak špatně hojit. K infekci jsou nejvíce náchylné regiony se zvýšenou vlhkostí - nos, a  s rizikem zapářky, pupek a genitálie. Je zde samozřejmě riziko hnisavé infekce či krvácení (zejména na špičce jazyka) v místě zavedení kovové ozdoby. Prakticky stejné je riziko přenosu závažných infekcí, jako jsou infekční žloutenky, HIV infekce, a další. Je možná i alergie na kovový materiál, obzvláště obsahující nikl. Kolem zavedeného materiálu se mohou utvořit hmatné uzlíky, jako reakce těla na cizí materiál, který odmítá přijmout. Nemalým rizikem je zachycení se o kovovou ozdobou během zájmových aktivit. Tím může dojít k násilnému vytržení ozdoby z kůže a vzniku poranění, " říká MUDr. Marie Finsterlová, která se Piercingem zabývá i ve své knize Péče o pleť a vlasy.

Další rizika jsou především u piercingu intimních míst. U propíchávání bradavky u žen hrozí nebezpečí propíchnutí mléčných žláz; u klitorisu může při špatném vpíchnutí dojít k problémům se vzrušivostí; u mužského penisu - pokud prochází piercing vlastním penisem, hrozí nebezpečí zasažení míst, kde jsou topořící tělesa.

Jakým ozdobám dát přednost?

Alespoň na tu dobu, než se dírka pořádně zahojí, je potřeba do ní vložit ozdobu z vhodného materiálu: šperky z nerezové oceli, niobu, titanu, zlata, platiny a plastů. Existují také měkká nylonová vlákna, která lze protáhnout dírkou, aby zůstala zachována přes dobu, kdy v ní nemůžete mít náušnici například během těhotenství. Bezpečnosti těchto materiálů ale odpovídá i jejich cena. S tím počítejte a nesnažte se tento nutný náklad obejít použitím nějakého drátku.

Doba hojení

Po aplikaci piercingu byste neměli 2-6 dní místo vpichu dlouhodobě namáčet a už vůbec chodit na koupaliště, přehrady apod.

Doba hojení závisí na lokalitě. Relativně rychle - do 6-8 týdnů se hojí uši, obočí, rty a špička jazyka. Piersing zavedený v oblasti zevního genitálu, na prsní bradavce či v pupku se hojí déle, 8-38 týdnů.

Je možné piercing odstranit?

Ano, jednoduše se daná ozdoba vytáhne. Místo se zahojí drobnou jizvou. U jedinců se sklonem ke koloidním jizvám, je zvýšené riziko zhojení keloidem vyšší, zvláště na místech jako jsou uši. Rozhodně byste ale neměli vytahovat ozdobu ze zánícené rány. V tomto případě ozdoba slouží i jako drén - tedy kanálek k odtoku hnisu. Rána se s ozdobou snáze zahojí.