„Hned jak jsem se naučila vystřihovat z papíru, začala jsem si dělat vlastní vzory na porcelán. To mi mohlo být pět nebo šest let. Maminka i tatínek mě vždycky vedli k tomu, abych sama tvořila,“ vrací se zpátky do dětských let mladá umělkyně z Karlových Varů, pro kterou není porcelán jen obyčejná keramická hmota, ale fascinující materiál. Nejen pro svou čistotu, ale také tvárnost.

Lázeňský pohárek ve tvaru žáby získal i designové ocenění.

Lázeňský pohárek ve tvaru žáby získal i designové ocenění.

FOTO: Milan Malíček, Právo

První zkušenosti s porcelánem tak Lenka nabrala především doma u svých rodičů, postupně své vědomosti zdokonalovala na střední průmyslové škole keramické a fakultě umění a designu v Ústí nad Labem.

„Rodiče pracovali v porcelánovém průmyslu dlouhé roky. Tatínek vyráběl i doma. Až po revoluci se ale dočkal tvůrčí svobody a začal jezdit na různá umělecká sympozia. Vytvořil několik typů hrnků, které se vyrábějí dodnes,“ říká Lenka s tím, že tatínek si najde cestu do své staré dílny občas i teď, aby jí pomohl.

Porcelán jí během let přirostl natolik k srdci, že se stal jejím osudem. Sama z něho vyrábí nejen nádobí, ale i šperky.

Porcelán jí během let přirostl natolik k srdci, že se stal jejím osudem. Sama z něho vyrábí nejen nádobí, ale i šperky.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Unikátní zpracování

Lenčiny výrobky mají nezaměnitelný rukopis. Poznávacím znamením jsou jednoduché linie, originální potisky i geometrické tvary. Její osobité nádobí má doma třeba zpěvačka Bára Basiková nebo frontman kapely Chinaski Michal Malátný.

Z porcelánových šperků zase dýchá nejen vůně českého lesa, ale i mořských dálek. Chlubí se jimi řada známých žen. Ve své šperkovnici je má třeba i manželka bývalého prezidenta Václava Havla Dagmar.

Náušnice jako drobná kvítka, žaludy nebo mušle. Brože a přívěsky s otiskem dubových listů nebo borovicových větviček, to vše patří k autorským kouskům Lenky Sárové Malíské.

Hranaté prasátko jako pokladnička je u lidí hodně populární.

Hranaté prasátko jako pokladnička je u lidí hodně populární.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Pro inspiraci obvykle nemusí chodit daleko. Vyrazí do karlovarských lesů nebo na zahradu před svou dílnu, kterou má v kopcích nedaleko města. Z obyčejných listů pak tvoří vlastní unikátní technikou neobyčejné šperky.

„Porcelán dokáže krásně kopírovat reliéf, ale jeho zpracování je technicky velmi náročné. Vyžaduje to trpělivost a hodiny práce. Nasbírané listy musím očistit, naolejovat, nalakovat a vytvořit z nich sádrový odlitek,“ vysvětluje Lenka.

Inspiraci pro své výrobky hledá Lenka především v přírodě.

Inspiraci pro své výrobky hledá Lenka především v přírodě.

FOTO: Milan Malíček, Právo

V konečné fázi zdobí šperky barevnou glazurou nebo pravým zlatem. Jejich cena se pohybuje od tří set do tří tisíc korun. Přestože výrobě jednotlivých výtvorů předchází několikahodinová práce, jeden z Lenčiných nezaměnitelných kousků vznikl úplnou náhodou.

„Chtěla jsem vyrobit hrnek, zalila jsem tedy formu, ale zapomněla jsem na ni, takže se to pokazilo. Nakonec se ale ukázalo, že z toho vznikl jakýsi náramek, který jsem pak už jen dopracovala a opatřila siluetou Hradčan. Má velký úspěch,“ popisuje Lenka.

Všechny šperky vyrábí ručně ve své dílně v obci Hory.

Všechny šperky vyrábí ručně ve své dílně v obci Hory.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Káva a pec Albína

Populární jsou také její hrnky s motivy srdíček, lodiček nebo aut. Řada z nich vznikla i na popud jejích dvou malých synů. Lenka tvoří ale také vázy, mísy nebo lázeňské pohárky. Některé věci z její tvorby jsou vyráběné průmyslově ve stovkách kusů, jiné vznikají ručně v řádu několika desítek kusů ročně.

K nejdražším kouskům patří velké porcelánové vázy. Zájemce za ně zaplatí kolem deseti tisíc korun. Jejich výroba je totiž fyzicky i technologicky velmi náročná.

Přestože Lence zabírá nyní nejvíc času rodina a děti, spřádá plány do budoucna. Ráda by začala s výrobou speciálních lamp z průsvitného porcelánu, o kterých přemýšlí už několik let.

Výtvarnice má desítky forem, do kterých vlévá porcelánovou hmotu. Po vypálení vznikají originální šperky.

Výtvarnice má desítky forem, do kterých vlévá porcelánovou hmotu. Po vypálení vznikají originální šperky.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Ve své dílně s výhledem na stromy tak nyní tráví mnoho hodin a už nedočkavě vyhlíží teplé sluneční paprsky.

„Nejraději tvořím v létě, je dlouho vidět a člověk je nabitý energií,“ dodává Lenka, která se při své práci podle svých slov neobejde bez šálku dobré kávy a své pece, které důvěrně říká Albína, podle data, kdy si ji pořídila.