Pro mnohé naše předky dožínky znamenaly konec období nouze a přechod k dočasnému nadbytku potravy. Pro mnohé národy byl tak tento čas považován za začátek nového roku. A dodnes se této tradice drží zemědělci, kteří začátkem října začínají sít ozim a tak začíná i jejich nová sezóna.

Dožínky se většinou odehrávaly na statku hospodáře, který měl povinnost žence pohostit a radovánky chasy zaplatit. Z posledních klasů obilí se upletl dožínkový věnec, který ženci předávali hospodáři.

Do věnce se někde zaplétalo ovoce, cukrovinky a koláče. Společně s věncem pak dívky doprovázely poslední vůz zvaný baba, směřující z pole do dvora, přičemž samotný věnec obvykle nesla nejhezčí z dívek. Ostatní nesly ověnčené hrábě.

Dožínky a vinobraní pro mladé a rodiny s dětmi na pražské Ladronce

Dožínky a vinobraní pro mladé a rodiny s dětmi na pražské Ladronce

FOTO: Creative World

Poté následovaly bujaré oslavy. Věnec se schovával v hospodářství do Vánoc nebo až do příštích žní. Po dožínkách následovalo mlácení obilí a sáček se zrním se nechával po celou zimu na další setí. Lidé věřili, že poslední plod v sobě skrývá magickou sílu a moc země, která se projeví při dalším novém setí.

V mnoha evropských i mimoevropských zemích mají dodnes dožínky náboženský charakter. Dodnes tak zakončují toto období v kostelech Děkovné mše svaté za úrodu.

Dožínky pro rodiny s dětmi

Stále více lidí se také vrací k tradičním oslavám, kam dožínky rozhodně patří. Pokud ještě nemáte plány na páteční odpoledne či víkend, pak můžete vyrazit hned na několik míst v České republice, kde budou probíhat oslavy a kde je připraven i velmi bohatý program pro děti.

Dožínky a vinobraní pro mladé a rodiny s dětmi - Usedlost Ladronka

V pátek 16. září 2016 od 8.00 do 20.00

Oblíbené místo sportovců z celé Prahy se promění v pohádkové kouty, smart stezky s výzvou pro všechny vaše smysly, ve sportoviště, kde poměří síly dospělí i děti a hlavně v chill-out zónu plnou kreativních dílen pro mladé, maminky i děti. Chybět nebude degustace vín z Čech i Moravy a relaxační zóna s dobrým jídlem a pitím z nejlepších českých farem sdružených v ASZ ČR, a to pro děti i dospělé.

Dožínky na farmě Krišnův dvůr - Městečko u Benešova

V neděli 18. září 2016 10.00 - 17.00

Akce nabídne tvořivé dílny pro děti, farmářské produkty, přednášky o eko-farmaření, hry a zábavu pro děti, kurzy vaření a bohatý hudební program.

Královéhradecké krajské dožínky 2016

Od pátku 16. 9. do soboty 17. 9. 2016

Dny prezentace zemědělství a potravinářství Královéhradeckého kraje 2016 se letos odehrají na prostranství před koupalištěm Flošna a všesportovním stadionem v Hradci Králové.

Čeká vás výstava zemědělské techniky a hospodářských zvířat, lákavý hudební program, ochutnávky regionálních potravin a dožínkové trhy.

Dožínky Olomouckého kraje

17. - 18. 9. 2016 - Výstaviště Flora Olomouc

Na výstavišti v Olomouci proběhne požehnání úrodě s arcibiskupem Janem Graubnerem, sledovat můžete slavnostní předávání věnců nejlepším hospodářům. V nabídce nechybí bohatý hudební program.

Počernické pivobraní

16. - 17. 9. 2016 v Dolních Počernicích v prostorách zámeckého parku u Panského Dvora

Akce nabídne pro rodiny s dětmi bohatý hudební program, skákací hrad, kolotoč, aquazorbing, malování na obličej, jízdy na huculských koních a mnoho dalšího.