Britští kreativci se rozhodli využít tento, na první pohled „odpadní“ materiál na maximum. Zároveň je textilní recyklace součástí ochrany životního prostředí. Jinak by s největší pravděpodobností daný materiál putoval do likvidační spalovny.

Ze potahů se staly nejen stylové, ale i velmi luxusní kousky.

Z potahů se staly nejen stylové, ale i velmi luxusní kousky.

FOTO: Profimedia.cz

Každý jeden výrobek má doživotní záruku. Výrobci slibují, že pokud zákazník zjistí jakýkoli kaz či deformaci, bezplatně je opraví a uvedou do původního stavu

Každý výrobek má doživotní záruku. Výrobci slibují, že pokud zákazník zjistí jakýkoli kaz či deformaci, bezplatně vše opraví a uvedou do původního stavu.

FOTO: Profimedia.cz

Z použitých a navždy odepsaných textilních potahů, na kterých si hověla velká řádka cestujících, vybírají kreativci kousky, které nejsou nijak poškozené, a tudíž se hodí pro další využití. Materiál pak proměňují v luxusní a netradiční módní doplňky.

BEZ KOMENTÁŘE: Luxusní kabelky jsou vyrobeny z materiálů, které doslova obletěly celý svět

FOTO: Kickstarter/Plane Industries

Překvapivě nadčasové jsou například prošívané brašny, které s přehledem nahradí klasické tašky na notebook. Tvůrci zde kombinují námořnickou modř s italskou imitací kůže. V kolekci lze ale také najít batohy či tašky přes rameno.

I ženy si přijdou na své. Britští designéři pro ně vyvinuli unikátní psaníčka. Všechny výrobky mají podšívky z organické bavlny.

Obal na tablet značky Plane z rostlinné kůže a odolného materiálu ze sedačky letadel

Obal na tablet značky Plane z rostlinné kůže a odolného materiálu z bývalého potahu v letadle

FOTO: Profimedia.cz

Proč zrovna letecká tkanina? Je mimořádně tenká, ale zároveň robustní, ohnivzdorná a také vysoce odolná proti skvrnám.

„Pokud se cokoli s doplňkem stane, vše opravíme. Zákazníkům poskytujeme doživotní záruku,“ uvádí výrobce na svých stránkách.

Málokdo by zřejmě v luxusních doplňcích rozpoznal staré potahy do letadla.

Málokdo by zřejmě v luxusních doplňcích rozpoznal staré potahy do letadla.

FOTO: Profimedia.cz

Za značkou luxusních doplňků, která nese příhodné jméno Plane (letadlo), stojí bratři Ben a Harry Tuckerovi. Muži, kteří založili rovněž značku Fallen Furniture. Ta nabízí nábytek do domácnosti, pro změnu vyrobený z krytů motorů, blatníků, dveří či křídel odepsaných letadel.

Kávový stolek vyrobený ze dveří Airbusu A320 vytvořený pod značkou Fallen

Kávový stolek vyrobený ze dveří Airbusu A320 vytvořený pod značkou Fallen

FOTO: Profimedia.cz

Jejich nová kolekce je určena takřka pro všechny. Na své si přijdou jak milovníci elegance a luxusu, tak i jedinci, kteří preferují extravaganci či ekologicky zpracované materiály a razí ideu slow fashion.

Oba muži se svou tvorbou snaží upozornit na to, jak společnost plýtvá penězi i časem na nové věci. I přesto, že produkty, které jsou mnohdy určené na odpis, skýtají stále mnoho nevyužitého potenciálu.

Recepční stolek vyrobený z krytu motoru Airbusu A300

Recepční stolek vyrobený z krytu motoru Airbusu A300

FOTO: Profimedia.cz

„Věříme, že krása, požitek a luxus nemusí být nutně na úkor touhy žít udržitelným způsobem života,“ píší výrobci na svých stránkách.

S vášní se snaží starým věcem vdechnout nový život. Jejich otec, zemědělec, je učil vynalézavosti. Málokdy se v jejich rodině něco vyhodilo, vždy se snažili rozbitou věc znovu zužitkovat, aby produkovali co nejméně odpadu.

V roce 2012 založili Fallen Furniture. Pomocí moderních technik začali vyrábět nábytek z odepsaných součástek letadel. „Chceme změnit svět. Chceme vyrábět udržitelné, trvanlivé výrobky, které člověku vydrží navěky,“ dodávají výrobci.