Josef Klíma, spisovatel, scenárista a reportér

Josef Klíma

Josef Klíma

FOTO: Petr Horník, Právo

Podle mého názoru mají všichni platit stejné daně, protože to, jestli mám děti, případně kolik, anebo děti vůbec nemám, je otázka mého soukromí a mého osobního štěstí. Nemá se do toho plést stát. Porodnost bych motivoval různými přídavky, ale ne daněmi, ve kterých má panovat rovnost mezi občany. Nejsem ani pro progresivní zdanění. Ať milionář nebo prodavačka ze samoobsluhy, všichni by měli platit stejné procento po odečtení odčitatelných položek, v nichž jsou mimo jiné zahrnuty i děti.

Markéta Šichtařová, ekonomka

Markéta Šichtařová

Markéta Šichtařová

FOTO: Profimedia.cz

S mými čtyřmi dětmi by pro mě bylo jistě výhodné tvrdit, že ano, že s rostoucím počtem dětí by lidé měli platit nižší daně. Ale já jsem proti všem výjimkám. Čím jednodušší daňový systém, tím funkčnější. Spíš se můžeme zamýšlet nad tím, zda lidé s vyšším počtem dětí by neměli být zohledněni v důchodovém systému, což dává ekonomicky větší smysl.

Jan Nezmar, sportovní ředitel FC Slovan Liberec a člen Klubu ligových kanonýrů

Jan Nezmar

Jan Nezmar

FOTO: Milan Malíček, Právo

Myslím, že podobně to funguje v Německu i mnoha jiných zemích a i já v tom vidím logiku. Souhlasím s tím, že rodiny s dětmi by měly být v placení daní zvýhodněné. Není v dnešní době ekonomicky jednoduché ustát výchovu dětí a stát by měl být schopen a ochoten to podporovat i touto formou.

Emma Smetana, moderátorka, hudebnice a herečka

Emma Smetana

Emma Smetana

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Zeptejte se mě, až budu mít děti. Obecně ovšem počet dětí vnímám spíš jako otázku spojenou s výší rodičovských příspěvků, nikoli fiskální politiky. A hlavně by se mi nejvíc líbilo, kdyby výše daní přímo souvisela s mírou nezkorumpovanosti veřejného aparátu. Platit daně ve státě, v němž je politická kultura natolik vysoká, že zvolení zástupci občanů umějí zodpovědně a efektivně nakládat s veřejnými prostředky včetně daní, je totiž radost. A naopak.

Eva Syková, ředitelka Ústavu experimentální medicíny AV ČR a senátorka

Eva Syková

Eva Syková

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Návrh navýšit daňové zvýhodnění za více dětí vítám, protože to podle mě podpoří rodiny s více potomky, pro něž je často těžké financovat stoupající náklady na vzdělávání a další potřeby. A jakmile počet dětí v běžné rodině dosáhne tří a více, jsou ohroženy citelným poklesem životní úrovně. Tímto způsobem se pomůže též mladým rodičům, kteří jsou zatíženi vysokými počátečními výdaji na bydlení a vybavení domácnosti, ale i na své vlastní další vzdělávání a kariérní růst.

Petr Weiss, sexuolog

Petr Weiss

Petr Weiss

FOTO: ČTK

Každý ať má tolik dětí, kolik jich uživí. Vůbec nechápu, proč by měl kvůli tomu chtít na svých spoluobčanech nějaké výhody - například v podobě slevy na daních.