Když 15letý William a jeho o dva roky mladší bratr Harry kráčeli se sklopenými hlavami za rakví, prakticky každého napadala stejná otázka. Jak se s tím vyrovnají? A co budoucí král? Unese bolest před zraky veřejnosti a dotěrných médií? Nebude svou společenskou roli – a novináře – nenávidět až za hrob?

Na odpověď si lidé museli počkat dost dlouho, ale letos v létě ji dostali – na křtu princezničky Charlotte, druhého dítěte Williama a jeho ženy Kate (33), za svobodna Middletonové, dnes vévodkyně z Cambridge.

Letos v červenci totiž po cestičce ke kostelu svaté Máří Magdalény na panství Sandringham tlačili kočárek s Charlottou sebevědomí rodiče, pyšný otec William s dvouletým (také budoucím králem) Georgem na rukou.

Jako běžná, dobře situovaná středostavovská rodina, kterou v té chvíli odlišoval od průměru pouze starosvětský „rolls-royce mezi kočárky“ značky Millson Prince a decentní šaty vévodkyně od Alexandra McQueena.

Tchána oslovuje William tati. Nová a semknutá rodina, jakou on nikdy neměl, pro něj hodně znamená.

Princ, jehož nenávist k fotografům a bulváru v letech dospívání a studií hraničila s paranoiou, se usmíval.

„Pokud by laskaví hosté z řad veřejnosti ráčili mít po ruce fotoaparáty, jsou zváni, aby je bez rozpaků použili,“ oznámil se svolením manželů nedlouho předtím Kensingtonský palác. A lidé fotili jak o život, protože při křtu malého George podobnou šanci neměli.

Středostavovský puč

Když o něco později palác vydal oficiální snímky křtu, tvořili v něm členové Middletonova klanu většinu. Na naléhání Williama. Není divu, právě nová a semknutá rodina, jakou on sám nikdy neměl, pro něj hodně znamená. Tchána Mikea Middletona oslovuje William „tati“, a společně s Kate u nich tráví více času než v palácích.

Velká Británie se v sobotu dočkala narození princezny.

S dcerou Charlotte

FOTO: Reuters

Právě Middletonovi přispěli k tomu, že monarchie je dnes středostavovštější, než si kdo uměl představit. Děti, které před dvěma lety a letos pokřtili, budou daleko více občany než příslušníky dynastie.

Zcela jedinečnou roli v této proměně sehrála Kate, jak dokládá novou životopisnou knihou autorka Angela Levinová. V zářijové knižní novince s názvem Dianiny děti aneb Kate, William a uzdravení rozbité rodiny dokládá, že právě Catherine svým nenápadným vlivem a důvěrou pomohla princovi uniknout stínům minulosti.

Místo odtažitého muže, stěží potlačujícího hněv, se objevuje na veřejnosti klidný, uvolněný princ-následník. Nebojí se ukázat emoce, což nikdo v jeho rodině nedokázal.

Stín rozvrácené rodiny

Mladé prince podle Levinové ještě více než smrt charismatické, ale emočně křehké Diany poškodily roky po rozvodu s jejich otcem, princem Charlesem.

Už teď lze říci, že William bude nejspíš král, jakého Británie ještě neměla.

Matka vystřídala za oněch pět let nejméně osm partnerů a až příliš mnoho zátěže nechala padnout na své děti. Charles s Dianou spolu tou dobou nevydrželi v místnosti ani minutu. Jejich synové neměli tušení, jak normální rodina vypadá. Podle psychologů se přitom dysfunkční rodinné vzorce „dědí“ mezi generacemi velmi snadno.

Teprve s Catherine za tím vším mohl William udělat svého druhu tlustou čáru. On ji zasvětil do rituálů královské rodiny, ale ona mu nabídla ještě víc – stabilitu rodinného zázemí. William se snaží, aby nikdy nezažila v palácových zdech osamění a izolaci jako jeho matka, a ona nenápadně posunuje zvyky monarchie tak, jak se jí to líbí.

Pomáhá mu také dávat průchod pocitům – červencový křestní obřad obsahoval tolik symbolických narážek na Dianu (které by teď bylo 54), jako by obřad plánovala ona sama. Je jasné, že princ ztrátu matky do velké míry zpracoval a unikl ze stínu tragédie.

Nikdo samozřejmě neví, co budoucnost přinese, ale už teď lze říci, že z Williama bude král, jakého Británie ještě neměla. Už proto, že nevychází úplně nejlépe se členy královské rodiny – na křest ostentativně nepozval strýce Edwarda a Andrewa, tety Annu a Sophii, vévodkyni z Wessexu, či sestřenice z otcovy stany. Vlastně komunikuje kromě nejbližších jedině se sestřenkou Zarou Phillipsovou, dcerou Anny.

Princ William drží svého syna prince George. Vpravo vévodkyně Kate

Princ William drží svého syna prince George. Vpravo vévodkyně Kate. Snímek je z roku 2013.

FOTO: John Stillwell, Reuters

Ukázalo se to už na Vánoce 2014, kdy William a Kate s královskou rodinou absolvovali slavnostní bohoslužbu na Boží hod, ale pak – k údivu paláce i pozorovatelů monarchie – běželi slavit k Middletonovým.

„Williamovou prioritou je dnes Kate a její rodina. Nemůže si pomoci, přitahují jej víc než chladní Windsorové,“ píše Levinová.

Nejvíce času tráví s Middletonovými ve svém sídle Anmer Hall v hrabství Norfolk. Rozměrný dům Kate a William překřtili na „bejby bunkr“ a doufají, že právě tam malý George a Charlotta vyrostou co možná nejnormálněji, s milující matkou a otcem, prarodiči i příbuznými. Kdepak stěhování do královské paláce...

Babička z letadla

Podle znalců královské rodiny je ovšem třeba vidět za tímto „middletonovským pučem“ nejen Kate, ale i její matku, Williamovu tchýni Carole. Nestandardní a vlastně jediná babička budoucího britského krále George je sice bývalou letuškou, ale i tak stihla zařídit zásadní obrat v celé monarchii.

Nejprve se jí povedla úspěšná sociální revoluce ve vlastní rodině – z paneláku do paláce ji dostala za pár desetiletí, a přitom vydělala třicet miliónů liber na svatebních kloboucích a ozdobách. Není divu, že právě ona je matkou Kate, první vizuálně dokonalé nešlechtické členky královské rodiny, která se přivdala. A co se Williama týče, tomu kontakt s životem nesešněrovaným palácovými předpisy prospívá.

Otec Carole a jejího bratra Garyho byl řidičem náklaďáku a matka prodavačka. Nejméně jeden z prarodičů skončil v kriminále. Carole v mládí brigádničila v obchodním domě C&A a školu vychodila v šestnácti. První práci sehnala u britské letecké společnosti BAOC jako letuška. Pak se vdala za Mikea Middletona a přestěhovali se za Londýn, do městečka Slough.

V roce 1981, když byla těhotná s Kate, ji napadlo, že by mohla vyrábět šaty a tašky na párty. Celá rodina se vrhla na nový byznys. V bytě byly všude poházeny svatební klobouky a Carole dřela na detailech dlouho do noci. Když se dostala k moci Margaret Thatcherová, u Middletonů jásali. Dnes se přátelí s několika poslanci za Konzervativní stranu a s matkou premiéra Davida Camerona se dělí o akcie stáje slavného dostihového koně Sohraaba.

První kontakty s královskou rodinou nebyly kdovíjaké. Camilla, proslulá svým sarkastickým humorem, říkala Middletonům „Meetthefockerovi“, což je nepřeložitelná vulgarizující narážka na anglický název mafiánské komedie, v češtině známé jako Jeho fotr, to je lotr! Ve filmu na sebe narazí společensky odlišné rodiny snoubenců reprezentované Robertem De Niro, Dustinem Hoffmanem a Barbrou Streisandovou.

Nakonec ale bylo spojení tak odlišných klanů zpečetěno a triumf dělnického Sloughu nad šlechtickým Kensingtonem byl dokonán.

Princ William je dnes zřejmě poslední, komu by to vadilo.