Miloš Zeman, prezident republiky

Patřím do kategorie lidí, kteří si nemohou dovolit nepřetržitý třítýdenní odpočinek, ale mám, co jsem chtěl, a nestěžuji si.

Prezident republiky Miloš Zeman přijal na Pražském hradě velvyslance.

Miloš Zeman

FOTO: Petr Horník, Právo

Andrej Babiš, místopředseda vlády, ministr financí

Dovolenou se snažím organizovat podle prázdnin dětí, aby byla rodina pohromadě. Od vstupu do politiky jsem měl nejdelší dovolenou dva víkendy a pět pracovních dnů, takže dohromady devět dní. Ale i na dovolené vyřizuji brzy ráno a před večeří korespondenci.

Ministr financí Andrej Babiš

Andrej Babiš

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Božena Jirků, ředitelka Konta Bariéry

Třínedělní odpočinek jsem si nedopřála už moc dlouho. Konto Bariéry totiž nikdy nemá dovolenou, takže i když jsem na chalupě, stejně jednou za týden nebo i častěji vyrazím do Prahy úřadovat.

Jediná nepřerušovaná dovolená je pro mne v zahraničí, ale nikdy víc než deset dnů. Už se asi nepolepším…

Božena Jirků

Božena Jirků

FOTO: archív Boženy Jirků

Tomáš Tuhý, policejní prezident

O třítýdenní dovolené si můžu nechat jen zdát. Funkce policejního prezidenta má v mnoha ohledech nezastupitelnou roli, jedná se o bezpečnost státu, proto nelze dovolenkové aktivity ani příliš naplánovat.

Samozřejmě se hlásím k názoru, že při náročných manažerských i pracovních funkcích by měla být forma regenerace delší.

Policejní prezident Tomáš Tuhý

Tomáš Tuhý

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Pavla Štrobachová, starostka města Smečno

Patřím do kategorie „drobilů“. Jsem ráda, když se mi povede alespoň týden dovolené vcelku. Pak to ale dva týdny doháním. Naprosto souhlasím s odborníky, minimálně dva týdny dovolené vcelku bez mobilů a počítače by měly být přímo nařízené.

Každý rok si dávám předsevzetí, že budu více odpočívat, ale toto moje novoroční předsevzetí patří do kategorie nesplněných přání.

Pavla Štrobachová

Pavla Štrobachová

FOTO: archív SMO

Petr Zuska, umělecký šéf baletu Národního divadla

Ač mne výraz „odborníci“ většinou irituje, jsem přesvědčen, že v tomto mají pravdu.

Šest týdnů letních divadelních prázdnin si zpravidla nenechám ničím narušovat.

Petr Zuska

Petr Zuska

FOTO: Milan Malíček, Právo

Samozřejmě poslouchám v té době hudbu a teoreticky se připravuji na tvorbu nejbližšího představení, kontroluji poštu a řeším neodkladné věci. Žádnou soustavnou práci si ale v tomto období nikdy neplánuji. Chci ten čas věnovat rodině a také si sám pořádně odpočinout.

Roman Kufa, plastický chirurg

Obsáhnu obě kategorie. Myslím, že aby člověk mohl podávat dobré výkony, musí si dopřát skutečný odpočinek, jinak přijde vyhoření. Naši kliniku zavíráme v létě na tři týdny a bereme si celofiremní dovolenou. Mým koníčkem je sport a cestování, takže tyto aktivity spojím dohromady a tři týdny s rodinou sportuji a cestuji, většinou za surfem.

Kromě takové delší dovolené si ještě během roku dopřeji i prodloužené víkendy, obvykle plánuji poznávací zájezdy po Evropě, v zimě jezdím lyžovat. Při velkém pracovním vytížení a náročné profesi je čas od času i takové krátké odreagování nutností.

Roman Kufa

Roman Kufa

FOTO: Perfect Clinic