Pro jaké lidi psy cvičíte?

Cvičíme je pro děti s postižením a dospělé lidi, kteří jsou nevidomí, vozíčkáři nebo neslyšící. Také pro lidi, kteří trpí záchvatovým onemocněním či mají kombinované postižení.

Jaká plemena jsou na učení nejlepší? Jsou k výcviku vhodní i voříšci?

Nejznámější jsou retrívři, hodně oblíbené jsou border kolie, ale cvičí se i jiná plemena. Nejde ani tak o plemeno jako o vhodného jedince. I mezi retrívry se například najde pes nevhodný k výcviku. Já osobně mám s kříženci dobrou zkušenost a mám je ráda a samozřejmě je cvičíme, pokud jsou pro tyto účely vhodní.

Jak dlouho výcvik jednoho psa trvá?

Psi se připravují na svou práci od malička. Asi do roka a půl je u sebe mají naši dobrovolníci a vychovávají je. Poté psy čeká přibližně osmiměsíční výcvik u trenéra doma. Naši psi nežijí v kotcích a výcvikem procházejí v přirozeném prostředí.

Michaela při výcviku se psem Beruškou.

Michaela Perčinová při výcviku se psem Beruškou.

FOTO: archív neziskové organizace Pestrá společnost

Co všechno pes po výcviku dokáže?

Každý pes je připravován přímo pro potřeby klienta, takže psi mají rozdílné cviky. Všichni psi mají základní poslušnost a umí podávat předměty z různých materiálů. Podle potřeb se pes učí třeba pomáhat při svlékání, otvírání dveří nebo skříněk. Umí rozsvěcet a zhasínat světla, jsou oporou při vstávání, přinesou zvonící telefon, nebo přivolají pomoc. Umí také značit různé zvuky atd. Těch cviků je opravdu hodně.

Musí být výcviku přítomen i člověk, pro kterého je pes připravován?

Naši klienti se se psem stýkají během výcviku a ke konci výcviku už se s ním učí pracovat. I když nemají psa ještě u sebe, tak s námi jezdí na rekondiční pobyty a chodí na tréninky, kde si spolu vytvářejí vztah.

Na psa, kterého cvičíte, si určitě zvyknete. Je pak pro vás těžké se s ním loučit?

U mě je to naštěstí tak, že si během výcviku vytvořím i já vztah ke klientovi a pak se vlastně neloučím, jen pes změní adresu... Já se s ním vídám dál a mám velkou radost, když to funguje

Jak dlouho už tuto práci děláte a co všechno vám dává?

Výcviku asistenčních psů se věnuji od roku 2006, kynologii se věnuji od roku 1984 a byl to vždy můj největší koníček, i když ne jediný. Měla jsem to štěstí, že se mi koníček stal prací a jako bonus jsem součástí radosti a štěstí lidí, pro které psa vycvičím.

Michaela při canisterapii

Michaela Perčinová při canisterapii.

FOTO: archív neziskové organizace Pestrá společnost

Pestrá společnost

Michaela Perčinová je cvičitelkou v neziskové organizaci Pestrá společnost, která se již od roku 2009 zabývá bezkotcovým výcvikem asistenčních psů se všemi druhy postižení. Co znamená bezkotcový výcvik? Pes je umísťován a vychováván v přirozeném prostředí domácnosti, nikoli v kotcích. Takový výcvik je pro psa šetrný a také pro potřeby klienta ohleduplný.

Náklady na výcvik jednoho asistenčního psa zde jsou 196 000 Kč. Tato částka zahrnuje krmivo pro psa, veterinární vyšetření a testování (lokty, kyčle, oční pozadí, srdce,...), výcvikové pomůcky a pamlsky, hračky, vybavení psa při předání a samotné předávání psa (cestovní náklady) a mzda trenéra. Státem hrazen je pouze pes vodící pro nevidomé, Pestrá společnost se specializuje především na psy asistenční a signální, na které finance shání vlastními silami.

Nyní například realizuje projekt, který chce přiblížit dětem a široké veřejnosti pomoc asistenčního psa v životě hendikepovaných osob. V rámci projektu budou děti na základních školách během podzimu vyrábět tzv. ponožkové psy. Tedy z ponožek budou tvořit figurky psů, které budou následně neziskovou organizací nabízeny k prodeji. Výtěžek z prodeje půjde na výcvik asistenčních psů. Pro uhrazení výcviku jednoho asistenčního psa je potřeba získat 2 000 ponožkových psů.