Jsou s námi tedy už do pravěku. Potřeba líbit se a odlišovat se od ostatních různým zdobením sahá až do dávných dob, kdy se k tomuto účelu využívaly různé přírodní materiály, jako byly kosti, dřevo, zvířecí zuby, kamínky, hlína a jiné. Později je vystřídal kov (železo, bronz, měď, zlato, stříbro), který se lidé naučili postupem času používat a zušlechťovat.

Valentýnské perly klenotnictví HALADA – něžné a romantické šperky Mikimoto.

Klenotnictví HALADA spojilo své síly s něžnými a romantickými šperky Mikimoto a vytvořily tak unikátní valentýnskou kolekci. Perly jsou odedávna vnímány jako symbol lásky. Kleopatra je dokonce rozpouštěla ve víně a vytvářela tak nápoj lásky. Šperky japonské značky Mikimoto oplývají perlami nevyšší kvality. Skvostné Akoya perly jsou zasazeny do bílého či žlutého 18-ti karátového zlata, případně zdobeny brilianty.

FOTO: Archiv firmy

Nová diamantová kolekce D.I.C. je moderní a přitom klasická. Šperky jsou osazené diamanty v kombinaci s drahokamy a polodraholamy. Diamanty jsou kombinovány s tanzanitem, turmalíny, citrínem a topazem.

Diamantová kolekce D.I.C. je moderní a přitom klasická. Šperky jsou osazené diamanty v kombinaci s drahokamy a polodrahokamy. Diamanty jsou kombinovány s tanzanitem, turmalíny, citrínem a topazem. Firma uvádí, že šperky nejsou jen ozdobou svojí nositelky, mají ale také léčivé účinky. Např. drahokam tanzanit má výrazný posilující vliv při léčbě zraku a sluchu ve fyzické rovině a v rovině mentální probíhá výrazné zostření těchto smyslů. Turmalín je označován jako ochranný šamanský kámen, který působí vždy ve prospěch svého nositele. Citrín pomáhá při depresích, nervozitě a pomáhá při zažívacích problémech. Topaz mírní emoce, podporuje vitalitu nositelky.

FOTO: Archiv firmy

Šperk vždy podléhal trendu

Historii a trendy shrnuje umělecká šperkařka Silvia Bartová: „V průběhu historie měl šperk nejen ozdobnou funkci, ale také funkci obřadní, společenskou, symbolickou či intimní. Tomu také nasvědčuje jeho úroveň zpracování i materiální stránka. V každém výtvarném slohu a různých kulturách tvořil šperk součást užitkového umění. Ve dvacátém století vystřídala industrializace ručně zdobené šperky za levnější bižuterii. Drahé kameny byly nahrazeny barevnými sklíčky, a ušlechtilé kovy kovovými slitinami a plastovými prvky.”

Kolekce VANITY (marnivost) od společnosti DYRBERG/KERN podzim/zima 2013 je ve znamení požitků, je více luxusní než předešlé sezóny, je intenzivní, vášnivá a rozmarná.

Kolekce VANITY (marnivost) od společnosti DYRBERG/KERN navržena pro podzim a zimu 2013 je ve znamení požitků. Je také luxusnější než předešlé sezóny, je intenzivní, vášnivá a rozmarná. Hodně se věnuje aktuálním trendům.

FOTO: Archiv firmy

Šperk jako nástroj komunikace

S příchodem avantgardy v šedesátých letech dvacátého století se umělci v různých krajinách světa začali ke šperku stavět trochu jinak. Hlavní funkce zdobení začala být potlačována. Používaly se materiály pro šperk doposud netypické (guma, syntetické hmoty, papír, apod.), a začal se formovat umělecký a výtvarný šperk. Ten byl nositelem myšlenky autora, stal se výtvarným dílem a nástrojem komunikace. Jeho nositel byl chodící, doslova živoucí galerií.

Louis Vuitton přináší šperky harmonicky kombinující tři povrchové úpravy drahého kovu s moderními tvary. Kultovní vzor Damier dostává tuto sezonu punkový vzhled díky ostnům a cvokům.

Louis Vuitton přináší šperky harmonicky kombinující tři povrchové úpravy drahého kovu s moderními tvary. Kultovní vzor Damier dostává tuto sezónu punkový vzhled díky ostnům a cvokům. Šperky jsou vyrobeny složitým a dlouhým technologickým procesem s využitím křišťálových komponentů SWAROVSKI ELEMENTS a galvanizace – výsledkem jsou harmonické odstíny speciálně vyvinuté pro tuto luxusní značku (zcela vpravo). Velmi zajímavá je kombinace lakované kůže a propracovaných zlatých kovových detailů – velmi ženská a elegantní ozdoba zápěstí i dekoltu.

FOTO: Archiv firmy

 Nezapomínejme na klasiku a nápad

Dnešní jednadvacáté století nám nabízí jak obrovskou škálu možností v oblasti šperku, tak i v oblasti „bezduché” bižuterie, po které sahají mnozí z nás. Nesmíme ale zapomenout ani na zlatnické a klenotnické šperky, cenné pro jejich materiální i výrobní hodnotu, luxusní designérské kolekce, anebo jedinečný umělecký, výtvarný šperk, u kterého jeho hodnota časem roste.

Šperky Antipearle jsou z kolekce Jaws a Frutti Di Mare. V jaws dominuje prvek žraločího zubu, mixuje v sobě barevné kovy.

Šperky ANTIPEARLE jsou z kolekce Jaws a Frutti Di Mare. V Jaws dominuje prvek žraločího zubu, mixuje v sobě také barevné kovy. Frutti Di Mare kolekce vzdává hold rozmanité a nádherné podvodní říši. Kolekce ANTIPEARLE je určená pro gurmány, kteří ocení kvalitní ingredience s příměsí nápadu a exkluzivity. Šperky jsou nepřehlédnutelné jak svoji velikostí, tak originalitou, která je pro tuto značku více než typická.

FOTO: Archiv firmy

Nepodléhejte trendu, noste sami sebe

„Módě a módním trendům však podléhají jen některé z těchto typů šperků. Avšak šperk by měl být vždy vyjádřením naší nálady a názoru, tedy vnitřní prezentací nás samých, podobně jako to platí při oblékání,” říká Bartová.

Svůj vlastní styl, ale i pocity může každá ženy vyjádřit pomocí šperků Pandora. Každý z korálků, které se navlékají na tenký náramek má svůj příběh i význam.

Svůj vlastní styl, ale i pocity, může každá žena vyjádřit pomocí šperků Pandora. Každý z korálků, které se navlékají na tenký náramek, má svůj příběh i význam. Díky němu můžete vyznat lásku, svůj životní styl, názor, ale i povahu.

FOTO: Archiv firmy