V zaplněném Mramorovém sále Lucerny lidé přehlídku ocenili velkým potleskem, který návrhářku vrátil několikrát na molo. Šaty předváděly české modelky, které se nad nimi po skončení přehlídky rozplývaly. „Ty šaty jsou úžasné,“ řekly Novinkám s tím, že by je nejraději nosily stále.

FOTO: archív Fikirte Addis

V Česku se Fikirte Addis představila poprvé a zvolila k tomu Světový den proti dětské práci, která je právě v Etiopii, jako i v dalších rozvojových zemích, rozšířená. Fikirte Addis, psycholožka, sociální pracovnice a módní návrhářka, právě proti dětské práci ze všech sil bojuje. Šaty předvedené na pražské přehlídce byly z ručně tkaných a vyšívaných látek. Na jejich výrobě se děti nepodílely.

V Etiopii tisíce dětí těžce pracují. K nejhorším patří právě práce v tkalcovských dílnách. Fikirte Addis na tento problém důrazně upozorňuje a mj. usiluje i o to, aby si módní návrháři uvědomili původ látek, které pro své modely nakupují a společně zamezili dalšímu prohlubování tohoto problému, který často souvisí s obchodem s dětmi.

Fikirte Addis

Fikirte Addis

FOTO: archív Fikirte Addis

Vysoké procento dětí pracujících v tkalcovských dílnách pochází z oblasti Čenča (na jihu Etiopie), která je paradoxně kvalitní tkalcovskou prací proslavená. Materiály, které Fikirte Addis použila na šaty předvedené na pražské módní přehlídce, pocházejí právě z tohoto kraje, avšak od dospělých pracovníků.

Návrhářka Novinkám řekla, že pro ni bylo velmi inspirativní s lidmi z oblasti Čenča pobývat. „Díky jejich tradici v barvení látek jsem úplnou náhodou objevila velmi ekologické techniky barvení a vše, co bylo na módní přehlídce, tóny béžové nebo zlatavé, jsou přírodní barvy pocházející z bambusu, nebo z dalších lokálních rostlin,“ vysvětlila Fikirte Addis.

Dětský tkadlec

Dětský tkadlec

FOTO: Jarmila Štuková

„Celou kolekci jsem pojala ve velmi přírodních tónech a ve stylu, který mi připomíná právě Čenču, a projekt, který změnil můj náhled na spoustu věcí,“ dodala.

Večer uváděla Lejla Abbasová. Pražskou módní přehlídku uspořádalo sdružení TeriArts a organizace Člověk v tísni.