Rozhodnutí nebylo lehké, neboť fanoušků nekonvenčního doktora i napínavých lékařských dramat, která House se svým týmem naprosto přesně vyřeší během necelých čtyřiceti minut vysílání jedné epizody, jsou za osm dlouhých let po světě milióny.

V posledních třech řadách ale došlo k radikálním změnám v obsazení, které nikdy nenahradily původní sehraný tým, a seriál začal stagnovat. Podle producentů i Hugh Laurie (52) už v posledních měsících vypadal dost unaveně.

„I když nás tento výjimečný herec vždycky zaujme, ani on se nemůže v roli výrazně měnit, protože celý seriál je postavený na jeho šílených reakcích a nevázaném chování,“ tvrdí producenti.

A co je ještě horší? Kdyby se geniální House dál choval jako ignorant, který se nikdy z ničeho nepoučí, jeho postava by mohla nebezpečně sklouznout do sebeparodie. Takže jedinou možností, jak se s rolí rozloučit důstojně, bylo podle nich seriál elegantně uzavřít.

„Hodně diváků se těšilo i z mého vztahu s Cuddyovou, kterým jsme jistě obohatili sedmou řadu. Když ale ani ten nevyšel, autoři scénáře by museli vymyslet něco zcela nového a vydat se jiným směrem, což by ovšem pak už nebyl House,“ doplňuje Hugh s tím, že scenáristé udělají vše pro to, poslední řada seriálu určitě stála za to.

I když léta oblíbený seriál skončí, dr. House přesto zůstane unikátní a jistě i jednou z nezapomenutelných postav televizní historie. „Měl jsem neobyčejné štěstí, že jsem tuto roli dostal. Dost dlouho už si mě tady v Americe hýčkali a nemyslím si, že se mi někdy v životě podobná příležitost ještě naskytne,“ svěřuje se herec.

V budoucích projektech ho bude více zajímat práce za kamerou. „Buď produkce, nebo režie, možná budu dál psát nebo se pokusím o něco jiného v této branži. Je tam pro mě tolik fascinujících oblastí,“ říká s úsměvem autor dvou úspěšných románů - Obchodníka se smrtí a Papírového vojáka.

101 dalmatinů

Hugh Laurie ve filmu 101 dalmatinů

FOTO: fotobanka Profimedia

A co cenného mu seriál přinesl? „Natočili jsme sto sedmdesát epizod, které se vyrovnají padesáti šesti celovečerním hraným filmům. Pro mě to je ohromná spousta zkušeností. Dodalo mi to i sebevědomí. Jsem sebejistější, než jsem jako herec býval,“ vysvětluje Hugh, který se kromě tří filmů a několika animovaných snímků pro děti osm let věnoval výhradně titulní seriálové roli.

„Nemůžete čekat, že vás v ní někdo povede nebo bude motivovat, všechno je jen a jen na vás. Bytostně důležitá je schopnost umět rychle reagovat a dělat okamžitá rozhodnutí. Znovu jsem si potvrdil, že základem všeho je perfektní příprava,“ vysvětluje Laurie, známý i jako výborný hudebník.

„Je to právě muzika, která mi v roli nejvíc pomáhá. Epizodu, kterou se učím, si představím jako hudební skladbu a pak si ji celý den promítám v hlavě. Ani dnes po osmi letech, to ale není jednoduché.“ Jediné, co Laurieho dost mrzí, je, že se sám, navíc syn lékaře, velmi málo dozvěděl o nemocech a lékařských postupech, které zvládá tak bravurně dr. House.

„Před začátkem seriálu jsem chtěl strávit nějaký čas v americké nemocnici, měl jsem už dokonce domluvené místo v jedné nemocnici v Chicagu, ale prostě jsem se tam nedostal. Jakmile jsem obul kecky a začal točit, byl s cestami jinam konec,“ odtuší. „Rád bych si to ale byl zažil na vlastní kůži, protože moje zkušenosti z britských nemocnic jsou úplně jiné. Připadalo mi často, že rozdíl je tak velký, jako bychom my Britové měli srdce na pravé straně a plíce někde na kolenou,“ šprýmuje Hugh.

Hugh Laurie ve filmu Stuart Little

Hugh Laurie ve filmu Stuart Little

FOTO: fotobanka Profimedia

Metr devadesát vysoký oxfordský rodák s nádhernou angličtinou, získanou na prestižní univerzitě v Cambridgi, kde studoval archeologii a astronomii, záhy získal autentický americký přízvuk. Hodil se mu už loni při natáčení americké romantické komedie The Orange, vhod mu přijde i letos při natáčení amerického válečného dramatu Mister Pip.