Zájem lidí o tetování stoupá. Společnost už dnes tolik nevnímá potetovaného člověka jako nějakého kriminálníka. Zejména ve velkých městech, jako je Praha, jsou předsudky lidí vůči tetování menší, než tomu bylo dříve," vysvětluje Michal Burda, majitel zavedeného pražského tetovacího salonu Tribo.

Zákazníci tetovacích salonů si nechávají stále častěji vytetovat na kůži jména svých dětí, milenek i manželek, obvyklá jsou i nějakým způsobem pro klienta významná čísla.

Do některých salonů v centru Prahy chodí spíše turisté, nebo lidé, kteří nemají přesnou představu o tom, jaké tetování na těle chtějí mít. Často si vyberou motiv tetování podle toho, co mají na sobě jejich idoly, jako třeba David Beckham nebo Brad Pitt.

"Ti, co jdou na tetování poprvé, často nevědí, co chtějí. Tak si najdou, co mají na těle některé slavné osobnosti, a chtějí to také. Nebo si do internetového vyhledávače zadají například "kérka na krku" a podle toho vybírají. Setkáváme se i s požadavky, aby tetování mělo pokud možno hodně detailů a bylo přitom co nejmenší," dodal Burda.

Ceník tetování záleží na velikosti a složitosti vzoru, ale i na kvalitě salonu. V těch dobrých bývá nejnižší cena kolem tisíce korun.

Tetování je tak staré jako lidstvo samo. Bylo objeveno i u ledovcové mumie Ötziho staré přes 5000 let. "Novodobá tradice tetování se datuje od počátku 20. století a byla spojena s významnými přístavy, jako je třeba Hamburk. Tetování zpopularizovali námořníci, kteří cestovali po světě a domů si přiváželi suvenýry v podobě různých motivů na svých tělech," uvedl Burda. Dodal, že v současnosti mají lidé díky internetu větší přehled, chtějí být originální a tím se pomalu český styl přibližuje západním standardům, kde se tetování stává stále osobnějším.

"Tetování vydrží celý život, ale stejně tak, jak kůže stárne a povoluje, tak tetování například na slunci vyšisuje. Obecně platí, že se titěrné a komplikované detaily časem rozpíjejí, jednodušší vzory vypadají dlouhodobě lépe. Stává se, že si lidé nechávají barvy oživit," poznamenal Burda.

Tatérka Káča ze studia Fallen Angel na pražském Smíchově

Studio Fallen Angel na pražském Smíchově

FOTO:  Novinky

Tetování někdy může být i výsledkem nepromyšleného rozhodnutí, sázky či přemíry vypitého alkoholu. Počáteční nadšení pro nově nabytou ozdobu těla ale většinou brzy vyprchá a čerství nositelé začnou své nerozvážnosti litovat. I těchto případů se prý dnes vyskytuje čím dál méně.

"S podobnými excesy se v poslední době nesetkávám. Češi si asi dávají větší pozor a tetování si dobře rozmyslí," domnívá se dermatoložka Hana Raková z pražského Laserového centra Esthé, kde tetování odborně odstraňují.