To, jak se vůně na své nositelce či nositeli rozvine, ovlivňují biologické změny v pH pokožky, které jsou ovlivněny hormony. První změna nastává v pubertě, další v těhotenství a poté v období menopauzy. Vliv má i stravování, např. kořeněná jídla mohou vaši vůni změnit, dále pak způsob životního stylu a také braní léků.

Calvin Klein Eternity Summer pro ni - V této květinové vůni je zachycena podstata rozmarného letního dne plného slunce. Pro něj: Svěží vůně připomíná dávno zapomenuté vzpomínky, zář letního slunce a šumění větru ve vysoké trávě.

Calvin Klein Eternity Summer pro ni - V této květinové vůni je zachycena podstata rozmarného letního dne plného slunce. Pro něj: Svěží vůně připomíná dávno zapomenuté vzpomínky, zář letního slunce a šumění větru ve vysoké trávě.

FOTO: Coty

Podle biologů mají ženy lepší čich než muži. Je to dáno především přirozeným lidským vývojem. Čich původně sloužil jako jeden z nástrojů pro přežití, varoval před zkaženým jídlem nebo nebezpečnými látkami ve vzduchu. Navíc sloužil k výběru vhodného partnera, ale i k utváření vztahů matky a dítěte.

Beyoncé Heat - parfémová voda, jež je jedinečným vyjádřením síly ženské smyslnosti. Vůně vás doslova rozechvěje a očaruje.

Beyoncé Heat - parfémová voda, jež je jedinečným vyjádřením síly ženské smyslnosti. Vůně vás doslova rozechvěje a očaruje.

„Ženy, které v pravěku sbíraly plody a připravovaly potravu, potřebovaly jemnější čich než lovící muži. Kdyby nerozpoznala zkažené nebo jedovaté jídlo, mohla otrávit celý klan,“ vysvětluje Daniel Kopecký z Parfemy.cz

Ô de L’Orangerie, to je procházka mezi pomerančovníky v krásném letním dni, na jehož konci jemný vánek rozechvěje jejich květy a ty pak osvěží vzduch lehkou vůní. Ô DE L’ORANGERIE je snem, emocí, čirou vodou, v níž se vše jasně odráží.

Ô de L’Orangerie, to je procházka mezi pomerančovníky v krásném letním dni, na jehož konci jemný vánek rozechvěje jejich květy a ty pak osvěží vzduch lehkou vůní. Ô DE L’ORANGERIE je snem, emocí, čirou vodou, v níž se vše jasně odráží.

FOTO: Lancome

Výroba parfémů je tajemná alchymie

Běžný parfém dnes obsahuje mezi 20 – 250 ingrediencemi. Mezi nejpoužívanější surovinu pak patří pravé pižmo neboli mošus, jež se získávalo z pohlavních žláz přežvýkavce kabara pižmového. Mošus má vynikající fixační účinky a již odedávna je používán za mocné afrodisiakum. Kabar byl však téměř vyhuben, takže dnes patří mezi chráněné druhy a pižmo se vyrábí synteticky.

Le Jardin Cacharel - Radostná, svobodomyslná a bezstarostná vzpomínka na čtyři osobnosti a čtyři nálady.

Le Jardin Cacharel - Radostná, svobodomyslná a bezstarostná vzpomínka na čtyři osobnosti a čtyři nálady.

FOTO: Cacharel

Zajímavou přísadou parfémů je i ambra, což je vlastně výměšek trávicího ústrojí vorvaně a patří k nejdražším parfumářským ingrediencím.

Mezi nejobvyklejší ingredience pak patří růžové a jasmínové výtažky.

Sweet Darling od Kylie Minogue - Smyslná ovocně orientální vůně

Sweet Darling od Kylie Minogue - Smyslná ovocně orientální vůně

FOTO: Coty

Na vůně se nezapomíná

Čichové vzpomínky jsou mnohonásobně silnější, než vizuální nebo sluchové. A tak není divu, že si jistě vzpomínáte na nějakou oblíbenou vůni z dětství - dětského olejíčku, čerstvě vypraného prádla či vůni maminky.

Bohužel tyto schopnosti slábnou s rostoucím věkem. Ke zhoršení čichu pak také přispívá cigaretový kouř a používání těžkých silných parfémů.

David Beckham - Signature Summer Women - Čisté nóty leknínu, květinový dotek frézie a fialky, jemné okvětní plátky jasmínu, lilie a frangipani v srdci reprezentují opojný a omamný bouquet...

David Beckham - Signature Summer Women - Čisté nóty leknínu, květinový dotek frézie a fialky, jemné okvětní plátky jasmínu, lilie a frangipani v srdci reprezentují opojný a omamný bouquet...

 

Vonět se mají místa, kde touží být žena líbána

„Parfém aplikovaný na šíji, zápěstí, předloktí a za uši voní nejvýrazněji a nejsilněji. Je to tím, že na těchto místech je tenká kůže a pulzuje zde krev, takže jsou teplejší a parfém se lépe odpařuje,“ radí Kopecký.

Podle módní návrhářky Coco Chanel, by si žena zásadně měla nanášet parfém na ta místa, kde si přeje být líbána.

Kolekce vůní FUEL FOR LIFE DENIM - zcela nová vůně, jež se ale vrací ke kořenům značky Diesel.

Kolekce vůní FUEL FOR LIFE DENIM - zcela nová vůně, jež se ale vrací ke kořenům značky Diesel.

FOTO: Diesel