Dříve konzervativně vyhlížející Bernadette Chiracová se stala módní ikonou Francouzů poté, co loni přijala nabídku zasednout ve správní radě koncernu LVMH. Ten patří šéfovi módního domu Christian Dior Bernardu Arnaultovi a zahrnuje několik desítek luxusních značek, jako je Louis Vuitton, Donna Karan, Guerlain nebo Givenchy. Od té doby bývá bývalá první dáma pravidelně mezi prvními, kdo na přehlídkách gratulují Karlu Lagerfeldovi a jiným módním velikánům k nové kolekci.

Bývalá první dáma je ve světě módy jako doma - na snímku při přehlídce značky Chanel s Karlem Lagerfeldem.

Bývalá první dáma je ve světě módy jako doma - na snímku při přehlídce značky Chanel s Karlem Lagerfeldem.

FOTO: fotobanka Profimedia

Křepčí v nočních klubech s celebritami

A co víc - se smetánkou si vyráží i po večerech. A byly to právě fotografie, na kterých po boku celebrit křepčila ve VIP salónku nočního klubu na francouzské Riviéře, které katapultovaly Bernadette k roli miláčka mládeže. Snímky totiž viděl jedenadvacetiletý návrhář Marc Delattre a dostal nápad vytvořit kolekci triček s portrétem Chiracové.

„Připadalo mi, jako bych tam viděl svoji babičku. Úplně se to vymykalo realitě. Podle mě je bezvadná - má mladou duši a je odhodlána si ji udržet,“ vysvětluje Delattre svůj tvůrčí počin. Trička s obrázkem bývalé první dámy v extravagantních tmavých brýlích a růžovém sáčku nyní mezi těmi, kdo chtějí být „in“, neobvykle frčí.

Dokonce víc než oblečky s tvářemi módních hvězd, jako jsou milionářská dcerka Paris Hiltonová nebo mocná šéfredaktorka amerického Vogue Anna Wintourová.

V nové roli se Chiracová očividně cítí dobře. Žena, která si dřív úzkostlivě chránila soukromí, poslední dobou roztála a občas veřejnosti prozrazuje pikantnosti z manželského života. „Víte, s ním si člověk moc legrace neužije. Nikdy nechtěl moc chodit do společnosti, je to ostuda,“ postěžovala si na chotě v nedávném rozhovoru.

Svěřila se také s tím, že manžel je učiněný macho. „Myslí si, že úloha ženy je stát za jeho židlí a čekat, aby mu mohla posloužit,“ nechala se slyšet v rozhovoru pro časopis Paris Match. Chirac prý také špatně snáší, když ho žena nechá doma samotného a věnuje se svým koníčkům.

„Občas mě pak štval tím, že mi xkrát za den telefonoval,“ vzpomíná Bernadette. Jedním dechem dodává, že na nervy jí manžel brnká i při sledování televize. „Hned začne vykládat rozumy, takže už pak skoro nic neslyším,“ popisuje.

Hlasité komentování dění na obrazovce ale není to nejhorší, co ji ruší v pokojném sledování pořadů - Chirac totiž kromě něj prý také neustále přepíná, aby viděl, co dávají na ostatních kanálech.

V dobách, kdy byl její manžel ve funkci, se Chiracová oblékala mnohem usedleji.

V dobách, kdy byl její manžel ve funkci, se Chiracová oblékala mnohem usedleji.

FOTO: fotobanka Profimedia

Kvůli nevěrám zvažovala rozvod

S Chirakem se Bernadette seznámila na prestižní pařížské univerzitě politických věd známé jako Sciences Po. Každý přitom pocházel z odlišného prostředí - Bernadette byla členkou váženého a zámožného rodu, Jacques vyrostl v rodině republikánského bankovního úředníka a v mládí se netajil sympatiemi k levici.

Bernadette ze školy zanedlouho odešla, aby mohla svého snoubence podporovat v kariéře. Časem se jim narodily dvě dcery. Mladší Claude (48) otci v době prezidentování dělala poradkyni pro vztahy s veřejností a dnes je šéfkou komunikace v LVMH.

Bolestivým tématem je ale pro rodinu starší dcera Laurence (53), která ve dvaceti letech onemocněla mentální anorexií. Dlouho se léčila na psychiatrii, v sedmatřiceti letech se pokusila o sebevraždu skokem ze čtvrtého patra a s psychickými problémy bojuje dodnes.

Manželé jsou ještě pěstouny vietnamské uprchlice Anh Dao Traxel, kterou v roce 1979 jako jedenadvacetiletou uviděli plakat na pařížském letišti a vzali ji k sobě domů.

Na jednom z večírků v Saint Tropez.

Na jednom z večírků v Saint Tropez.

FOTO: fotobanka Profimedia

Život s pohledným mužem, který u žen slavil úspěchy, ale nebyl pro Bernadette snadný. Před pár lety naznačila, že kvůli manželovým nevěrám přemýšlela o rozvodu. „Dnes se lidé při prvních problémech prostě rozejdou. Já jsem vždycky váhala kvůli dětem, ale také proto, že jsem byla vězněm rodinných tradic,“ připustila.

„Abych dostála společenským zvyklostem, dělala jsem v takových situacích, že se nic neděje, a všechno přešla,“ přiznala trpce.