Pro sprosté slovo nejde daleko, a to nejen ve chvíli, kdy před kamerami hodnotí své podřízené, ale ani například v okamžiku, když se vyjadřuje o jídle, které servírují na dvoře královny Alžběty II. „Člověk se nedozví, kdo ve skutečnosti vaří pro královnu, nikdy bych ho ale nezaměstnal, protože to jídlo byla děsná sr***ka!!!“ Takto označil luxusní pokrm, kterým ho pohostili v Buckinghamském paláci. Vyslovil se tak v americké talk show Jaye Lena.

Na Ramsayovu vulgaritu a egocentrismus si pomalu zvykají i jeho někdejší kritici, co ale předvedl před rokem na stanici Channel 4, nemá obdoby. Během stominutového kuchařského speciálu padlo tři sta dvanáct sprostých slov, z nichž dvě stě čtyřicet pocházelo právě z úst Gordona. Za pouhopouhých pětadevadesát vteřin dokázal svým „neschopným“ kolegům adresovat neskutečných sedmatřicet nadávek. No – vlastně je to rekordman!

Každé jeho vaření je velká show

Každé jeho vaření je velká show

FOTO: fotobanka Profimedia

A ještě zloděj a lhář?

Nad jeho chováním se už dnes téměř nikdo nepozastavuje, televizním analytikům a programovým ředitelům všech TV stanic spíš začíná vrtat hlavou, zda jde o dokonale promyšlenou a překvapivě účinnou mediální hru, nebo jestli je ten chlap takový i ve skutečnosti.

Že s ním nebude nikterak lehký život, dokazuje svými vlastními prohlášeními. Ustavičně zesměšňuje Francouze a ženy by podle něj v zájmu ochrany vlastního zdraví neměly vařit vůbec. Od roku 1996 je ženatý s bývalou učitelkou Tanou, která s ním nemá zrovna na růžích ustláno. Bulvární média neustále propírají jeho údajné milenky.

V roce 1994 ho zadržela policie, když v londýnském metru vzbuzoval s dalšími kuchaři veřejné sexuální pohoršení (ukazoval to, co se normálně neukazuje).

V roce 2002 byl zatčen za řízení pod vlivem alkoholu a přede dvěma lety přiznal, že v roce 1998 zaranžoval krádež rezervačního deníku, kterou svedl na dalšího ze známých šéfkuchařů – Marka Pierra Whitea. Udělal to prý jen proto, aby dostal jeho práci. Nic z toho mu ale nezabránilo v tom, že se nakonec bleskurychle vypracoval mezi držitele několika michelinských hvězdiček. A s ročním příjmem patnácti miliónů liber i mezi nejbohatší kuchaře světa.

Gordon Ramsay manželkou Tanou

Gordon Ramsay s manželkou Tanou

FOTO: fotobanka Profimedia

Sběratel ocenění

Ramsay vyrůstal s matkou a sestrou v nepříjemném područí otce alkoholika, od dvanácti let se věnoval fotbalu, který v devatenácti zanechal kvůli několika zraněním. Právě tehdy se pustil poprvé do vaření. Z první kuchyně ho vyhodili kvůli pletkám s manželkou šéfkuchaře, několik let vařil v Londýně a později odešel do Francie, kde se učil od legendárních šéfkuchařů s michelinským cejchem vrcholnému kulinářskému umění.

Gordon Ramsay se svou početnou rodinou

Gordon Ramsay se svou početnou rodinou

FOTO: fotobanka Profimedia

První místo šéfa kuchyně dostal v roce 1993 a už čtrnáct měsíců nato získal první michelinskou hvězdu. Raketový start kariéry – jen co je pravda. Získal celkem dvanáct michelinských hvězdiček, Řád britského impéria, několik luxusních restaurací po celém světě a tři hodně populární televizní reality show – či přesněji cooking shows.