Hlavní obsah

Problematická pleť a akné netrápí jen dospívající

Novinky, das

Problémy s pletí se jednou za čas objeví u každého z nás, a to bez ohledu na věk i pohlaví. Někdy za tento stav mohou hormonální změny, jindy špatné životní prostředí a mnohdy i zažívací problémy či nadměrný stres. V každém případě si problematická pleť vyžaduje speciální péči a my vám poradíme, jak na ni.

Článek

Přestože nejrůznější pupínky a komedony (černé tečky) trápí nejvíce dospívající, tyto nedokonalosti pleti nejsou výjimečné ani u žen starších 30 let (objevují se u celých tří pětin z nich).

"V dospělosti se většinou akné projevuje zánětlivými pupínky s hnisavou čepičkou (papulopustule), které se objevují v oblasti dolní čelisti a krku a při vlasové hranici. Mohou se však tvořit i bílé a černé komedony s minimálními zánětlivými projevy ‐ tato forma nemoci se nazývá postadolescentní komedonická akné a postihuje nejčastěji ženy ve věku mezi 25–50 lety,“ upřesňuje MUDr. Ivana Krajsová, primářka kožní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice I. lékařské fakulty UK.

Za akné v dospělosti pak mohou nejen hormonální změny a znečištěné prostředí, ale také nadměrný stres, kouření či nejrůznější onemocnění jako jsou například cysty na vaječnících či další onemocnění spojená s hormonální nerovnováhou.

Správný výběr kosmetiky je základ 

Při léčbě akné dospělých se postupuje obvykle stejně jako u dospívajících. V první řadě je důležitá správná péče o pleť a pak také výběr kosmetiky.

"Polovina všech problémů s pletí bývá ovlivňována i nesprávnou péčí a čištěním. Součástí každodenní péče by mělo být používání speciální kosmetiky pro problematickou pleť, která pomáhá stabilizovat činnost mazových žláz, odstraňuje rohovou vrstvu na povrchu pokožky, uvolňuje ústí mazových žláz a působí protizánětlivě

a dezinfekčně,“ dodává MUDr. Ivana Krajsová.

Pokud se jedná o mírnější formy akné, postačí pravidelná kosmetická péče, u těžších forem je vhodná konzultace s lékařem, který doporučí vhodnou celkovou terapii včetně léků a speciálních ošetření.

3 kroky správné péče
1. Čištění pleti Každý večer je nutné věnovat čas odlíčení. Ale i když se nelíčíte, nezapomeňte na dokonalé čištění pleti, a to nejlépe 2x denně. Používejte pleťová mléka nebo mycí gely společně s vodou. Jednou za čas můžete aplikovat jemný peeling, který odstraní odumřelé kožní buňky, které ucpávají póry.
2. TonizaceDalším krokem péče je dočištění a tonizace, které pleť projasní, osvěží a zároveň uvolňuje ucpané póry a připraví pro aplikaci pleťového krému. Vhodným přípravkem je pleťová voda či tonikum, vždy bez alkoholu.
3. Závěrečné ošetření Po vyčištění pleti ošetřete pleť lehkým hydratačním krémem či speciálním krémem pro aknózní pleť, který poskytuje potřebnou hydrataci a reguluje tvorbu kožního mazu.

Pozor na záměnu s růžovkou

„U pacientů s akné starších 20 let se také velmi často objevuje přemnožení

roztoče Demodex folliculorum, který se na vzniku zánětlivých pupínků může podílet.

Může se však také stát, že dojde k záměně růžovky za akné. Okolo 40. roku věku se může na pleti dospělých objevit růžovka ‐ kožní onemocnění, které bývá ve svých počátcích podobné akné, avšak objevuje se spíše jen ve středních partiích obličeje,“ vysvětluje primářka Krajsová.

Mýty v péči o problematickou pleť
1. Aknózní pleť je nečistá - Tento mýtus nejspíš vyvolaly černé tečky – komedony. Jejich černou barvu však nezpůsobuje špína, ale kožní maz, který při styku se vzduchem tmavne. Aknózní pleť je tedy stejně čistá jako kterákoli jiná, pouze má své problémy. Častějším mytím pleti se problémy neodstraní, spíše naopak.
2. Hnisavé pupínky je třeba hned vymačkat - Na to pozor! Hnisavé čepičky pupínků vymačkávejte jen tehdy, pokud zajistíte odtok ven z kůže (například napíchnutí pupínku jehličkou) a máte‐li možnost jej vyčistit a ranku vydezinfikovat. Ideální je používat při tom sterilní jehličku z lékárny.
3. Při akné nejsou vhodné pleťové masky - Naopak, takové ošetření pleti prospívá. Důležité je zvolit vhodnou pleťovou masku a dodržovat návod na použití. Masku po aplikaci jemně smývejte vlažnou vodou, zaschlá místa nedrbejte, počkejte, až se sama uvolní. Pak pleť ošetřete lehkým krémem.

Jak vzniká akné

- Vznik akné vždy souvisí se zvýšenou produkcí kožního mazu a s poruchou rohovění, které se podílí na ucpání mazových žláz. Na vzniku akné se ale podílí také bakteriální osídlení kůže.

- Zásadní vliv mají také genetická  dispozice – typ pleti (převážně smíšený a mastnýtyp), tvar a velikost mazových žláz, ale i další faktory – stres, zažívací potíže, obezita.

- Akné může být vyvolána i některými léky, chemickými látkami, ovlivňují ji klimatické vlivy.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám