Vzhled pleti je přímo závislý na životním stylu ženy, její životosprávě, spánkové hygieně, hydrataci organismu, stresu, ale i genetické výbavě. Téměř dokonalou pleť pak ve skutečnosti nemá žádná žena, většinu trápí nejrůznější nedokonalosti od akné, přes kruhy pod očima až po rozšířené žilky apod.

Veškeré kouzlo zdravé, vyhlazené pleti se pak většinou skrývá ve správně zvoleném make-upu.

A jak takový make-up vybírat?

V první řadě by žena měla hledět na typ pleti, kterou má, a to především proto, že každý make-up svým složením vyhovuje jinému typu. Make-up pro mastnou pleť bude jiný než na suchou apod. Obvykle na normální pleť stačí lehká báze, sušší vyžaduje maximální hydrataci a mastná naopak zmatňující efekt. V každém případě je zapotřebí si make-up vždy vyzkoušet a vybrat si ten nejpříjemnější.

Druhy make-upu

Tekutý - Fluidní make-up je vhodný pro přirozené a každodenní líčení. Podle složení pak kryje nerovnosti málo či středně. Pro suchou pleť jsou určené především hydratující a pro mastnou pleť zmatňující. V současné době si řada těchto make-upů poradí i s ochrannou proti nečistotám z ovzduší či slunečnímu záření. Odborníci jej však příliš nedoporučují ženám s rozšířenými póry.

Pudrový - Kompaktní make-up vizážisté doporučují všem, jež mají větší nerovnosti pleti, jelikož má skutečně výborné krycí schopnosti. Vhodný je i pro večerní líčení.   Za sucha plní funkci pudru, a pokud navlhčíte houbičku a rozetřete, tak i funkci make-upu.

Minerální - velmi populární minerální make-upy jsou určené především pro citlivou a problematickou pleť, jelikož obsahují přírodní minerály, které pleť výborně ochrání. Výhoda těchto make-upů je i v tom, že nezvýrazňují vrásky a dokáží podtrhnout přirozené rysy obličeje. Obvykle se nanášejí štětcem jako pudr.

Pěnový - výborně roztíratelný make-up, který dobře přilne k pokožce a dokáže hydratovat suché partie a zároveň zmatňovat mastná místa.

Make-up v tyčince - je vhodný do kabelky pro dodatečné zakrytí problematických míst během dne. Mívá vysoký podíl pigmentů a zaručuje dokonalé krytí.

Pudromake-up - velmi praktická forma make-upu, který nejen výborně kryje, ale i dokáže zmatnit pokožku a nahradit závěrečné přepudrování.

Pří výběru odstínu je dobré provést jednoduchý test na čelisti. Naneste na ni 2 - 3 odstíny a pokud to půjde, vyjděte na denní světlo. Odstín, který při pohledu do zrcátka splývá s přirozenou barvou pleti, je ten správný. Nikdy tento test neprovádějte na hřbetu ruky, jelikož pleť na ruce je obvykle o něco tmavší než obličej.

Správný odstín make-upu poznáte i tak, že po nanesení lze rozetřít na krku do ztracena. Že nejsou viditelné žádné přechody apod.

Kosmetika

 1. Ahava Minerální make-up pro normální až suchou pleť (Deadsea Algae Rich Foundation) 30 ml - Velmi snadno se roztírá, na pleti působí rovnoměrně a dokonale kryje nedostatky pleti, včetně jemných linek a vrásek. Pokožka je po aplikaci rozzářená a doslova nabitá novou energií. CENA: 800 Kč; 2. Bourjois Make-up Bio Détox 30 ml BIO - Svěží, detoxifikační make-up s obsahem 98,8 % přírodních složek má perfektní krycí vlastnosti, avšak bez efektu masky. Pleť může dýchat, póry jsou minimalizovány. Má nemastnou konzistenci, vydrží bez chyby celý den. Cena: 399 Kč; 3. Clinique Hedvábný make-up (Superbalanced Make-up) 30 ml - pokožku hydratuje a nevysušuje ji. Vytváří přirozený vzhled. Dodává pleti potřebnou vlhkost. Pohlcuje nadměrnou mastnotu pleti. Po nanesení tak déle vydrží a pleť se neleskne. Cena: 800 Kč; 4. Vichy Korekční make-up Dermablend SPF 20, 30 ml - představuje první krycí texturu přizpůsobující se pleti s dlouhotrvajícím efektem po dobu až 12 hodin. Make-up je určen pro pleť s nepravidelnou barvou, kruhy pod očima a lokálním začervenáním. Hypoalergenní- Cena: 555 Kč

FOTO: Archív firem

Jak správně make-up nanášet

Před nanášením make-upu by pleť měla být vždy vyčištěná a ošetřená krémem. Poté je dobré zakrýt pomocí korektoru nejproblematičtější místa, jako jsou červené flíčky, tmavé kruhy pod očima, výrazné žilky. Zde platí jednoduché pravidlo - světlé odstíny korektorů vyzdvihují části obličeje a tmavé odstíny naopak prohlubují.

Pak už přichází na řadu samotný make-up, s jehož nanášením by se mělo začít na čele a pak postupovat přes nos, tváře, bradu a krk.

Podle vizážistů je nejlepší nanášení make-upu přímo prsty rukou, jelikož se lépe vstřebává a výsledný efekt vypadá přirozeněji. Je však důležité dbát na to, aby se make-up dokonale rozetřel i na partiích jako jsou čelisti. Nesmí se zapomínat ani na krk a v případě hlubokých výstřihů i na dekolt.

Použití houbičky je vhodné jen pro zkušenější ženy. Houbička má tendence utvářet větší vrstvy a konečný dojem se může jevit jako maska.

Jakmile je make-up nanesený, je dobré ho zafixovat transparentním pudrem.

Make-up

1. Loreal Paris Make-up Infaillible 30 ml - první make-up, který zanechá výsledky po celých 16 hodin. Tento make-up si poradí s veškerými nedokonalostmi pleti, kterými jsou například lesknoucí se a unavená pleť či kruhy pod očima. Cena: 369 Kč; 2. Bobbi Brown Kompaktní make-up pro smíšenou až mastnou pleť (Oil-Free Even Finish Compact Foundation) 9 g - Luxusní make-up neobsahuje oleje a je proto ideálním řešením pro smíšenou až mastnou pleť. Absorbuje přebytečný kožní maz a zanechává pokožku přirozeně matnou na dlouhou dobu. Cena: 1450 Kč; 3. Dermacol Dlouhotrvající make-up s výtažky z kaviáru a zdokonalovací korektor (Caviar Long Stay Make-Up & Corrector) 30 ml - Jeden vysoce účinný profesionální přípravek v sobě spojuje dlouhotrvající make-up (v dolní části lahvičky) a korektor (v horní části lahvičky). Díky výtažkům z kaviáru zdokonaluje, zpevňuje a vypíná pleť a dodává jí hladký a rozjasněný vzhled. Cena: 350 Kč; 4. DiorDior Hydratační make-up (Diorskin Eclat Satin) 30 ml - hedvábný make-up přináší vaší pleti hydrataci a nechává ji volně dýchat. Zakryje nedostatky a sjednotí pokožku. Vytváří zářivý a zároveň přirozený vzhled. Vhodné pro normální až suchou pleť. Cena: 1100 KčNěkolik tipů na závěr

Váčky pod očima - zakryjete tak, že korektor budete nanášet do záhybu kolem očí a jemně rozetřete prstem.
Příliš blízko posazené oči - oddálí světlejší stíny či rozjasňující korektor ve vnitřním koutku oka.
Malé oči - zvětší bílá či béžová linka, která zvýrazní bělmo a oči opticky zvětší a otevře.
Široký nos - opticky zúží ztmavění bočních stran nosu.
Skoba nosu - se zkrátí ztmavením špičky nosu a jemným rozjasněním hřbetu nosu.
Akneózní pleť - největší mýtus, který v tomto směru panuje, je používání silně krycích make-upů, které vytvoří na pleti i několik vrstev. Podle vizážistů však ženy na svou problematickou pleť mnohem víc upozorní, než když použijí lehký, jemný make-up. Hutnými přípravky se totiž akné ještě mnohem víc zvýrazní. 
Vrásky - ženy by si měly uvědomit, že make-up má pouze krycí funkci a rozhodně sám o sobě problém vrásek neřeší. Proto podle vizážistů není nutné kupovat speciální liftingové make-upy apod. Většinou totiž neudělají s pletí více, než běžné přípravky.