Na rozdíl od jiných latinskoamerických tanců samba vyžaduje více prostoru a pak také speciální kostým, díky kterému z tanečnic doslova sálá erotický náboj.

K nejtypičtějším prvkům samby patří tzv. batucadas, které představují rozkmitání celého těla v maximální rychlosti až do úplné extáze. Další charakteristické prvky jsou pohupy nahoru a dolů vycházející z nártů a kolen. Proto můžete po tanci cítit netrénované svaly – hlavně v lýtkách. Pro sambu je dále typická hra ramen – pohyb paží dotváří jejich siluetu.

I díky tomuto tanci můžete velmi dobře hubnout a vytvarovat si postavu. Podle tanečnic se vám zpevní zadeček i stehna a zároveň dokonale vytvaruje pas.

Nejznámější druhy

Každý styl samby je něčím specifický a používá trošku odlišnou hudbu, ale všechny mají společný základní sambový 2/4 rytmus, i když rychlost může být také odlišná. Např. karnevalová samba je nejrychlejší a pohybuje se i přes 60 taktů za minutu. Její kolegyně axé je o poznání pomalejší, kolem 50 taktů za minutu, ale zase využívá jiné figury, takže temperament tanečník určitě neztratí.

Karnevalová samba - je nejznámější. Její základní krok je tzv. batucadas, jež tedy rozkmitává pánev a vše ostatní dotváří krásný kostým tanečnic. Ze všech druhů samby je tou nejrychlejší, a proto ji tanečníci velmi často prokládají odpočinkovými kroky, jež vycházejí z pohupů v kolenou a nártech. Učí se je jako první, protože jsou nenáročné.

Axé - je moderní styl samby a lze ji považovat za „sambu s choreografií“. Veškeré skladby typu axé mají svoji vlastní choreografii, která vychází z textu a vyznačuje se charakteristickými variacemi a pohyby. Tanečník vyjadřuje text písně, na kterou tančí. Často zahrnuje sambové kroky, avšak není to pravidlem. Najdeme tam i prvky disko, dance, hip hopu a typické karnevalové samby.

Jedná se o příjemně sladěnou všehochuť. Její tempo je pomalejší, ale neznamená to, že by byla méně náročná na výdrž. Právě naopak. Díky různorodým prvkům je velmi temperamentní a leckdy na výdrž náročnější než hodina aerobiku.

Někde se tento styl tance nazývá též „lambaérobica“.  Choreografie bývají jednoduché, hudba veselá, tanec je nabitý smyslností, a navíc se jedná o skvělou aerobní aktivitu.