Pokud jste se rozhodli trávit čas aktivně a vyrazit na výlet, nezapomeňte si rozmyslet, v jakém oblečení se budete cítit příjemně a dobře vám svými vlastnostmi poslouží.

Horská túra

Letní procházky mezi vrcholky hor představují pro mnohé výletníky úžasný relax pro tělo i psychiku. Tento druh aktivního odpočinku je však poměrně náročný na vybavení. Jistěže záleží na náročnosti a délce túry, ale v kvalitním oblečení vás nepřekvapí žádný rozmar počasí ani přírodní terén.

Na delší túry jsou kromě bot, důležité i materiály oblečenní, které nesmí propouštět vodu, ale zároveň musí být vzdušné.

Na delší túry jsou kromě bot, důležité i materiály oblečení, které nesmí propouštět vodu, ale zároveň musí být vzdušné. I když slunce praží a vydáte se jen na místní kopec (třeba s hradem), neškodí vzít si s sebou pro všechny případy mikinu s kapucí.

FOTO: Litex, Uax

Stále rozšířenějším sportem se stává tzv. nordic walking, neboli severská chůze. Hlavním prvkem jsou trekkingové hole, které při chůzi po horách koordinují pohyb celého těla a navíc přenášejí část hmotnosti na svaly paží a odlehčí tak nohy. Proto se doporučuje praktikovat tento sport např. po operaci nohou.

Nordic walking se k nám dostal ze Skandinávie a dá se bez problémů provozovat i v našich horských podmínkách.

Trekkingové hole tvoří základ horského sportu - nordic walkingu. Hole pro severskou chůzi jsou však určeny i ke cvičení nebo běhu. Kvalitní hole musí být pevné a zároveň pružné, aby chránily ramenní pletenec před přetížením.

Trekkingové hole tvoří základ horského sportu - nordic walkingu. Hole pro severskou chůzi jsou však určeny i ke cvičení nebo běhu. Kvalitní hole musí být pevné a zároveň pružné, aby chránily ramenní pletenec před přetížením.

FOTO: Hudy

Nejpodstatnější při trekkingu je však bezesporu obuv. Pohorky se vyplatí pořádně v obchodě vyzkoušet, nejlépe koupit o půl čísla větší, protože bota po pár hodinách stoupání v kopcích nateče. Pohory se vyrábí buď celokožené nebo kožené s membránou, které jsou nepromokavé a rychleji schnou, ale jsou také dražší. Na léto je nejvhodnější kombinace textilu, kůže a membrány, ve které se noha tolik nezpotí.

Bez pořádné obuvi se na náročnější nebo delší túry do hor není radno vydávat. Důležitá je síla podrážky, ale i materiál, který by měl zaručit, že boty nepromoknou a zárověň budou větrat.

Bez "pořádné" obuvi se na náročnější nebo delší túry do hor není radno vydávat. Důležitá je síla podrážky, ale i materiál, který by měl zaručit, že boty nepromoknou a zároveň budou dýchat.

FOTO: Columbia

Bunda na horskou túru by měla být v prvé řadě nepromokavá a větru vzdorná. Materiál softshell nahrazuje oblékání několika vrstev, protože je prodyšný a voděodolný.

Anatomicky střižená softshellová bunda, zesílení na loktech a ramenou.

Anatomicky střižená softshellová bunda, zesílení na loktech a ramenou.

FOTO: Mammut

Některé bundy mají kromě nepromokavého vlákna všitou i fleecovou vrstvu, která zahřeje, pokud se šplháte do větších výšek.

Některé bundy mají kromě nepromokavého vlákna všitou i fleecovou vrstvu, která zahřeje, pokud se šplháte do větších výšek, kde rychle klesá teplota.

FOTO: Timberland, Hannah

Nezapomeňte si přibalit i pokrývku hlavy, nejlépe s kšiltem, který vás ochrání před ostrým horským sluncem. Stejně tak je dobré sbalit si věci do pohodlného batohu nebo krosny, z nichž nebolí záda a mají odvětrávání, aby se záda při stoupání nepotila.

Praktickou čapku s kšiltem, ve které se nepotí celá hlava, ocení horalové a milovníci túr.

Praktickou čapku s kšiltem, ve které se nepotí celá hlava, ocení horalové a milovníci túr.

FOTO: Buff

Na procházku do lesa

Husté, ponuré lesy jsou tajuplným světem samy o sobě. Jakmile do nich jednou člověk vstoupí, pohltí ho ta nádherná vůně a ticho.

Lehkou,nepormokavou bundu zařaďte do výbavy do lesa, ochrání před deštěm a před komáry.

Lehkou, nepromokavou bundu zařaďte do výbavy do lesa, ochrání před deštěm a před komáry.

FOTO: Napapijri

Značně se však naše procházka zpříjemní, pokud vyrazíme ve správném lesním oblečku. Důležité je, i v prosluněných dnech, vzít si pokud možno delší svršky. Platí to o nohavicích i o rukávech. Ideální je lehký nepromokavý šusťák. Ve stínu stromů bývá vždy o pár stupňů chladněji a především vstupujeme do ráje až příliš přátelského hmyzu.

Dlouhé rukávy a nohavice ochrání nohy před poškrábáním a otravným hmyzem.

Dlouhé rukávy a nohavice ochrání nohy před poškrábáním a otravným hmyzem.

FOTO: Nordblanc

Správní houbaři vyrážejí většinou ve vysokých holinách, aby je žádná rosa nepřekvapila. Postačí i vyšší boty, které jsou z nepromokavého materiálu.

Jednoduché holínky, nebo hezké ozdoby na nich. Zajímavé je všechno.

Jednoduché holínky, nebo hezké ozdoby na nich. Zajímavé je všechno.

FOTO: archív firmy Jileon

Barva oblečení by měla být co nejméně nápadná, abyste do lesa "zapadli". Zvířata vás budou mít nejradši, když se obléknete do tmavších odstínů hnědé nebo zelené.

Pokud s sebou nemáte nepromokavou bundu, určitě vezměte do baťůžku pláštěnku. V lese se vždy déle udržuje vlhkost, tak i když už je po průtrži, pod stromy to poznat nemusíte. Pláštěnky se prodávají v praktických skladných balení, nebo s popruhy, které připnete pohodlně na batoh.

Outdoorové pláštěnky se vyrábí v různých střizích, aby odpovídaly představám náročných výletníků s krosnami. Oba typy se dají složit do příručního obalu, který se díky popruhům dá připnout k batohu nebo k ledvince.

Outdoorové pláštěnky se vyrábí v různých střizích, aby odpovídaly představám náročných výletníků s krosnami. Oba typy se dají složit do příručního obalu, který se díky popruhům dá připnout k batohu nebo k ledvince.

FOTO: Condor

 Vzhůru na památky

Jestli pociťujete kulturní deficit, vyrazte si třeba na prodloužený víkend do některého z historických měst Evropy, anebo jen běžte objevovat pražská zákoutí, kterých je v metropoli nespočet.

Sportovní sandály

Sportovní sandály

FOTO: Columbia

Pokud jednotlivé body na mapě vytváří spletité obrazce a mezi sebou mají nějak podivně moc prázdného místa, pak se vyplatí myslet na to, v čem se našim nohám při památkové trase bude šlapat nejlépe. Základ je rychle vytěsnit z mysli obrázek podpatků a minisukýnek. Když si nazujeme pevné sandály nebo polouzavřené boty se silnější podrážkou, nohy nám poděkují už v druhém muzeu.

Vhodné boty jsou základ pro pohodlí během chození po městě, důležitým znakem je zesílená podrážka.

Vhodné boty jsou základ pro pohodlí během chození po městě, důležitým znakem je zesílená podrážka.

FOTO: Timberland

Dokonce se vyrábí i sportovní nazouvací žabky, které jsou vytvarované podle klenby nohy a mají vyšší podrážku.

Hitem letošních kolekcí jsou i laclové volné šortky nebo kombinézový střih, díky vzdušnosti se perfektně hodí na dlouhé procházky po pamětihodnostech měst.

Hitem letošních kolekcí jsou i laclové volné šortky nebo kombinézový střih, díky vzdušnosti se perfektně hodí na dlouhé procházky po pamětihodnostech měst.

FOTO: Quicksilver

V čem volnějším modelu vyrazíme, tím se budeme méně v parných dnech potit. Je dobré vyhnout se úplým kouskům šatníku. Lepší je zvolit tmavší barvy kalhot, protože po pár hodinách chůze ve vedru může nastat situace, že lavička poblíž nebude a naše nohy vypoví službu. Nějaký ten prach z patníku se na tmavých věcech dá přežít.

Kromě šortek se můžete na výlety do města, ale i do přírody, pořídit trekingové šaty, které jsou vyrobeny ze speciálního vlákna s ochranným faktorem 40, který je prodyšný a odpuzuje vodu.

Kromě šortek se můžete na výlety do města, ale i do přírody, pořídit trekingové šaty, které jsou vyrobeny ze speciálního vlákna s ochranným faktorem 40, který je prodyšný a odpuzuje vodu.

FOTO: Timezone, Tchibo

V bermudách nebo capri kalhotech se budete cítit pohodlně, a zároveň mohou vypadat elegantně i sportovně, podle toho, jaký střih zvolíte.

Na procházky po památkách se vyplatí spíše tmavší odstíny kalhot nebo šortek a lehké materiály, které nikde na těle neškrtí.

Na procházky po památkách se vyplatí spíše tmavší odstíny kalhot nebo šortek a lehké materiály, které nikde na těle neškrtí.

FOTO: O´neill

Pro městské túrky se výborně hodí bermudy nebo šortky, které nejsou vyloženě sportovní, ale mají šmrnc.

Pro městské túrky se výborně hodí bermudy nebo šortky, které nejsou vyloženě sportovní, ale mají šmrnc.

FOTO: Napapijri

Pláž volá

I když počasí momentálně opalování nepřeje, plážová sportoviště a bary ještě nezavřely. Vytáhněte tedy přátele na trochu akčnější odpoledne. Můžete třeba uspořádat turnaj v plážovém volejbale, tenisu nebo vyrazit na cyklovýlet. Pokud nebude zrovna pršet, chladnější počasí sportu nevadí.

Elastická a lehká tílka a kraťásky jsou nejlepší volbou, pokud se chystáte s přáteli zpříjemnit si u vody den volejbalem nebo jinou sportovní aktivitou.

Elastická a lehká tílka a kraťásky jsou nejlepší volbou, pokud se chystáte s přáteli zpříjemnit si u vody den volejbalem nebo jinou sportovní aktivitou.

FOTO: Nordblanc

Jestli neholdujete hrát míčové a jiné hry přímo v plavkách, přineste si na pláž i kraťásky, které můžete barevně snadno sladit s plavkami.

Jestli neholdujete hrát míčové a jiné hry přímo v plavkách, přineste si na pláž i kraťásky, které můžete barevně snadno sladit s plavkami.

FOTO: O´neill

Elastické, bavlněné kraťásky nebo zavinovací sukýnky jsou pro pohyb na pláži ideální. Malý kus oděvu nezabere místo v tašce a někdo se tak přioblečen může cítit příjemněji než pouze v plavkách.

K radovánkám na pláži bezpochyby patří i vysedávání u ledového drinku, proto se hodí lehké šatičky nebo tuniky, které zakryjí nahé tělo a působí elegantně.

K radovánkám na pláži bezpochyby patří i vysedávání u ledového drinku, proto se hodí lehké šatičky nebo tuniky, které zakryjí nahé tělo a působí elegantně.

FOTO: Tchibo

Šátky nebo klouboučky nám udělají na také dobrou službu. Pokud je barevně sladíme s ostatními svršky, budou navíc působit i jako módní doplněk.

Barevné šátky mohou posloužit i jako slušivý módní doplněk.

Barevné šátky mohou posloužit i jako slušivý módní doplněk.

FOTO: Buff

Pokrývka hlavy je na přímém slunci nepostradatelná, k dostáníjsou všemožné variace čapek a kloboučků s kšiltem.

Pokrývka hlavy je na přímém slunci nepostradatelná, k dostání jsou všemožné variace čapek a kloboučků s kšiltem.

FOTO: Buff

Lodní párty - rum a proužky!

Pokud patříte k těm šťastlivcům, kteří si mohou užívat slunečné dny na pohupujícím se hausbótu nebo rovnou na jachtě na moři, nezapomeňte si přibalit námořnické doplňky, abyste do vodního světa jak se patří zapadli. Proužkovaná modro-bílá móda zažívá v současnosti boom. Tak proč toho nevyužít.

K dovolené na lodi si přibalte i nějaký stylově vzorovaný obleček. Proužkaté motivy najdete v téměř každé letošní letní kolekci.

K dovolené na lodi si přibalte i nějaký stylově vzorovaný obleček. Proužkaté motivy najdete v téměř každé letošní letní kolekci.

FOTO: Bershka

Stejně dobře jako proužkaté oblečení poslouží i jednoduché bílé rozevláté modely - šaty, sukně, které se dají doplnit modrými šátky nebo náramky a párty na vlnách může začít!

Stejně dobře jako proužkaté oblečení poslouží i jednoduché bílé rozevláté modely - šaty, sukně, které se dají doplnit modrými šátky nebo náramky a párty na vlnách může začít!

FOTO: Marks and Spencer, Timeout, Bershka

Jen pozor na podpatky - aby vaše nohy nezradily na rozhoupané přídi, dřív než si stačíte dát doušek námořnického rumu.

Odstíny modré zkombinujte s džínovinou a stylovým šálem, velmi pěkně působí i červené doplňky

Odstíny modré zkombinujte s džínovinou a stylovým šálem, velmi pěkně působí i červené doplňky

FOTO: www.hm.com

užijte si námořnické léto

Obří klobouky - elegance sama.

FOTO: www.ralphlaurenhome.com