Nic se nezměnilo, ani když před dvěma roky získala za hlavní ženskou roli v seriálu Durham County cenu Gemini (kanadský ekvivalent americké Emmy), ticho po pěšině je i po několika sériích úspěšných Případů detektiva Murdocha.

„Tak to prostě v Kanadě chodí. Místní média mají zájem jen o slavné americké celebrity, domácí herci jim za to nejspíš nestojí. Kdyby moje role patoložky Julie Ogdenové byla v americkém seriálu, bylo by mě všude plno. Netrápí mě to, ale zdá se mi to přinejmenším zvláštní,“ přiznává herečka, která má za sebou už desetiletou divadelní kariéru v rodné Austrálii.

Helene Joyová

Helene Joyová

FOTO: fotobanka Profimedia

Na druhou stranu je ráda, že má klid. „Nikdo mě nežádá o autogramy, neběhají za mnou paparazziové, na natáčení mohu jezdit na kole a nic mě nerozptyluje.“

Náročná seriálová léta

Roky v seriálech byly pro ni náročné. „Pracovní den mi začínal v šest ráno a málokdy jsem se dostala do postele před půlnocí,“ říká Helene, která letos od července natáčí čtvrtou řadu Případů detektiva Murdocha.

 

Dokonce jsem začala přemýšlet o tom, jestli jsem se neminula povoláním.

 

V Torontu žila donedávna skromně v půdním bytě a restaurovala starý viktoriánský dům. „Když jsem se do Kanady přistěhovala, nebyly nemovitosti ještě tak drahé, a tak jsem dům koupila jen za 40 tisíc dolarů,“ prozrazuje.

Letos ho výhodně prodala a koupila si pěkné kondominium na známé ulici Queen, zbytek investovala do dalšího bytu. „Matka je realitní agentka a vždycky mi říkala, že jedině nemovitost mi zaručí bezpečí. Jakmile budu mít vlastní dům, budu moci překonat i dobu, kdy jako herečka nebudu v kurzu.

Obchodnicí jen na týden

Asi mám nějaké buňky po ní, protože se mi to docela zalíbilo. Dokonce jsem začala přemýšlet o tom, jestli jsem se neminula povoláním, a chtěla jsem s hraním přestat. Vzala jsem si volno, odletěla za matkou a pomáhala jí v byznysu s nemovitostmi,“ vysvětluje.

Obchodnické nadšení jí ale vydrželo jen týden. „Jsem moc ráda, že jsem si jinou práci zkusila. Velice rychle jsem totiž pochopila, že nad herectví není, a od té doby mám i větší štěstí. Dostávám lepší šance, mám i vyšší, šestimístné honoráře. Pořád ale žiju skromně, šetřím a myslím na zadní kolečka. Nemusím se tak poohlížet po nějakém boháči, kterého bych ulovila za manžela,“ dodává s úsměvem ve svých pětatřiceti letech svobodná Helene.

Proč se ale vůbec herečka, která hrála s prestižní divadelní společností Bell Shakespeare v Sydney, v divadle v Melbournu, ve filmu i v televizi, ocitla z rodného Perthu v Torontu? „Měla jsem doma sice práci, ale na vybudování kariéry to nestačilo. Ostatně kvůli tomu opustili Austrálii skoro všichni slavní herci, i můj dnes už nežijící rodák Heath Ledger,“ končí Helene.

Víte, že
Její rodné město Perth leží na Labutí řece dvacet kilometrů od Indického oceánu na západním pobřeží Austrálie. Je pověstné krásnými písečnými plážemi a vodními sporty.
V roli Julie Ogdenové představuje moderní ženu, která je stejně fascinovaná soudní vědou jako detektiv Murdoch a je jeho nejspolehlivějším spojencem.
Angličanka Maureen Jennigsová, autorka románů, jejichž hrdinou je detektiv Murdoch, žije sice už léta v Kanadě, ale duševní pouto se starou vlastí, jak dokazuje pravá viktoriánská atmosféra jejích knížek, nikdy nepřerušila.