Pokud chcete být letos in, na klasiku stejně jako loni zapomeňte. Úlety v podobě mřížovaných brýlí typu Shutter Shades, jež připomínají okenice, sice v letošních kolekcích nenajdete, přesto ale trendy stále nahrávají spíše atypickým tvarům i barvám.

Designéři se letos vyřádili především na obroučkách. Ty jsou tento rok rozhodně "přiznané" po celém obvodu a výrazné, i když spíše barevně než tloušťkou. Tvary jsou na výběr nejrůznější, ale standardní je jen málokterý. Stejné je to i s nožičkami - letos rozhodně platí - s výjimkou retro modelů - čím rozvlněnější, tím lépe. Bonusem je pak někde hadovitě rozeklaný konec.

Co se týče barev, trendy jsou spíše syté odstíny výrazných barev, jako je například červená, růžová, modrá či tyrkysově zelená. Samozřejmě ale nechybí ani klasika v podobě hnědé a černé. Stejně jako celý svět módy i brýle zachvátil safari trend, a tak jsou velmi módní obroučky se zvířecími vzory a to v různých barvách. Výjimkou tak není například fialový zebří vzor.

Skla jsou většinou tmavá, což je pro oči nejlepší. Ne vždy ale vyplňují celý prostor mezi obroučkami. Mezi novinkami se dají nalézt i modely s dvojitými skly různých tvarů či například brýle, jejichž součástí je navíc stínítko.

Model pro piloty vystřídaly kultovní ray bany

Retro styl už je v módním světě stálicí, liší se jen období, které je právě trendy. Loňský doznívající hit - obří brýle pilotů a lá 80. léta vystřídaly znovuzrozené malé ray bany.

Ray bany proslavila herečka Audrey Hupburnová ve Snídani u Tiffanyho.

Ray bany proslavila herečka Audrey Hepburnová ve Snídani u Tiffanyho.

FOTO: fotobanka Profimedia

Brýle hranatého tvaru s ultračernými skly a špičatými nožičkami proslavila zejména herečka Audrey Hepburnová v kultovní Snídani u Tiffanyho (1961). Hitem byly tyto ostře řezané tvary až do 80. let, kdy je vystřídaly obří modely zakrývající půl tváře.

Dnes jsou ale opět na výsluní a o jejich slávu se stará například světová topmodelka Kate Moss, která se v nich nechala vidět mimo jiné na festivalu v Cannes.

Ray bany si oblíbila i modelka Kate Mossová.

Ray bany si oblíbila i modelka Kate Mossová.

FOTO: fotobanka Profimedia

Pro muže lehké i ostré modely

Ani pánové se nemusí smířit jen s černou klasikou, ačkoliv barevných variant nemají na výběr tolik jako ženy. Trendy jsou stále větší brýle s tenčími obroučkami po vzoru detektivů z amerických kriminálek 80. let, ale i sportovní a netradiční modely jako vystřižené z Matrixu.