Mezi nominovanými modelkami byly Denisa Dvořáková, Michaela Kociánová a Linda Vojtová. O titul nejlepšího návrháře soutěžili Denisa Nová, Jakub Polanka a Monika Drápalová. Titul Style ikona roku si odnesla herečka Aňa Geislerová a v kategorii Počin roku byla vybrána Jana Zelinski, která v Praze pořádá Designblok.

Titul nejlepší Zahraniční návrhář roku udělila česká porota americkému návrháři Marcu Jacobsovi, který tvoří mimo jiné pro firmu Louis Vuitton. Zvláštní cenu poroty získala architektka Eva Jiřičná.

Modelkou roku se stala Denisa Dvořáková.

Modelkou roku se stala Denisa Dvořáková.

FOTO: ČTK

Role porotců se ujali fotograf Robert Vano, návrhářka Klára Nademlýnská nebo modelka Daniela Peštová.

Módní show, která má podle pořadatelů zařadit Prahu mezi tradiční mekky módy, jako jsou Londýn, Paříž nebo Stockholm, se konala v české metropoli poprvé. Jako hosté se na ní představily české i zahraniční osobnosti, které uspěly v módní branži.

Přijela i vnučka Charlieho Chaplina

Na molu se objevila modelka a herečka Kiera Chaplinová, vnučka legendárního komika Charlieho Chaplina, která v Česku byla naposledy před devíti léty. Předala cenu Anně Geislerové, kterou porota ocenila za její styl. Ozdobou večera pak byly české modelky, které se prosadily na světových molech. Ceny vítězům předávaly Daniela Peštová nebo Linda Vojtová.

Vnučka legendárního komika Charlieho Chaplina Kiera Chaplinová

Vnučka legendárního komika Charlieho Chaplina Kiera Chaplinová

FOTO: ČTK

Podle Vopavové je na soutěži cenné to, že se do Prahy sjely české topmodelky, které žijí v cizině. "Denisa Dvořáková, stejně jako Michaela Kociánová jsou dlouhodobě v New Yorku. Tereza Maxová přijela z Monaka, Paulína Němcová z Paříže. Je to koncentrace českých hvězd, o kterých mnohdy ani netušíme, jak moc známy jsou v cizině," zdůraznila Vopavová.

Zájem o pražskou prezentaci měli podle pořadatelů četné osobnosti ze světa módy. "Jednali jsme se Cindy Crawfordovou a Claudií Schifferovou. Chtěly přijet, ale my jsme si hvězdy 'nekupovali'... Kiera (Chaplinová) přijela proto, že to tady chtěla vidět. Baví ji toto prostředí. U jiných podobných akcí se hvězdy kupují. Měli jsme mnoho zájemců, ale v momentě, kdy jim do toho přijde práce, dají přednost práci," vysvětlila Vopavová.

Na přehlídce se představili světoví návrháři

Návštěvníci mohli sledovat dvě módní přehlídky. Tematickou část připravili čeští módní návrháři na téma Černá a červená. Další pak byla z kolekcí světových návrhářů, jejichž značky jsou zastoupeny v Praze. Velmi složitá byla podle pořadatelů choreografická část. Jeviště, na němž modelky předváděly na vysokých podpatcích, bylo otočné. Jedna z modelek při sestupování po strmých schodech upadla. Nezranila se a pokračovala v předvádění modelů.

Po červeném koberci se prošla i Tereza Maxová

Po červeném koberci se prošla i Tereza Maxová

FOTO: ČTK

Praha je 16. zemí, kde se soutěž Elle Style Awards uskutečnila. Mimo Británie, kde začala před 12 lety, se konala ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, Belgii nebo také v Rusku, na Ukrajině či v Číně.