"Za poslední léta se golfová móda, stejně jako tenisová, výrazně posunula. Už se tak utkvěle nelpí na barevné škále a striktním sjednocení oblečení. Tričko s límečkem, přiměřené kalhoty a hlavně boty, které nepoškodí trávník a zajistí hráčům pohodlí a stabilitu, jsou ale nezbytnou součástí výbavy," řekla módní návrhářka Beata Rajská.

Doporučené články

Dámská vesta ve fialovo - žluté barvě se hodí v chladnějším počasí.

Dámská vesta ve fialovo - žluté barvě se hodí v chladnějším počasí.

FOTO: archív firmy Röhnisch

Podle časopisu Golf se současní hráči již nemusejí trápit obavami z všednosti garderoby. "Bylo by bláhové si namlouvat, že jediným motorem pohybu v golfových šatnících je touha po pohodlnějším a účelnějším úboru," uvedl. Upozornil, že k moderním trendům v golfové módě patří výstřednost a originalita. Zároveň by hráči měli respektovat, že na hřiště nepatří džíny, tepláky, takzvané kapsáče nebo trika ve stylu "T-shirts".

Dámské elegantní golfové tričko Röhnisch v barvě levandulová/bílá.

Dámské elegantní golfové tričko Röhnisch v barvě levandulová/bílá.

FOTO: archív firmy Röhnisch

"Nikde není psáno, že to musí být oblečení značkové. Důležité je pohodlí a také funkčnost," míní Rajská. Podle ní by golfové kalhoty měly být vyšší, do pasu, aby se do kapsy snadno dostaly golfové míčky. Límeček u trička je ovšem jakýsi "protokol", zdůraznila.

Vliv módy je podle Rajské na golfovém oblečení zjevný, není však prý určující. "Móda v tomto sportu není trendová záležitost, ale přizpůsobuje se spíše materiálům," míní. "Jednou jsou rukávy hladké, podruhé nabírané. Především je to ale kvalita a pohodlí. Hrát golf v tričku, které nesaje pot, je nepříjemné. Materiály musejí být pružné a přizpůsobovat se pnutí švu," vysvětlila.

Ani barvy podle autorky extravagantní módy nejsou v golfu nijak zásadní. "Letos byly módní žluté kalhoty, v nabídce se objevily také hráškově zelené nebo červené. Čím více kanárkových barev, tím lepší... Styl se ale mění. Každý si vybírá podle svého vkusu," shrnula.

Růžové kalhoty nad kolena a tričko bez rukávů nebo s rukávy je skvělou kombinací a hodí se do příjemného počasí.

FOTO: archív firmy callaway


Znalci tak dávají přednost spíše materiálům speciálně vyvinutým pro golf. "Klasická bavlna se už používá jen málo. Saje sice pot, ale neodvádí jej. Člověk pak zůstává v mokrém tričku," upozornila Rajská.

Oblečení pro golf nabízí v současné době známé sportovní značky, ale také výrobci luxusní oděvní konfekce. "Golfová móda je výnosný byznys. Je to stále populárnější sport a pouští se do toho spousta výrobců. Někomu pak stačí 'lidovější značky' jako Puma, Adidas nebo Nike. Někdo si zase koupí Chanel, jen proto, aby měl tuto firmu, i když to není sportovní značka," uvedla Rajská.

Dámské sportovní golfové šaty Röhnisch v černé barvě, na přední straně mají dvě kapsy, límeček, zapínání u krku na knoflíčky. Šaty jsou v pase projmuté.

Dámské sportovní golfové šaty Röhnisch v černé barvě, na přední straně mají dvě kapsy, límeček, zapínání u krku na knoflíčky. Šaty jsou v pase projmuté.

FOTO: archív firmy Röhnisch

Svého času se dámy musely po golfovém hřišti prohánět v korzetech a dlouhých šatech, aby ani kotník neodhalily. Současná móda hráčům nebrání, aby na sebe upoutali pozornost. Dopřát si tak mohou značnou volnost. Výběr oblečení záleží na vkusu a možnostech hráčů. Určitá pravidla odívání ovšem musejí respektovat. Podle zkušených hráčů jde totiž nejen o sport, ale také o společenskou záležitost, která má svou kulturu.

Čepice s jemným vzorem růžovo - béžového odstínu se hodí téměř ke každému oblečení. Stejně jako bílé tričko s krátkým rukávem.

Čepice s jemným vzorem růžovo - béžového odstínu se hodí téměř ke každému oblečení. Stejně jako bílé tričko s krátkým rukávem.

FOTO: archív firmy callaway