Tehdy začaly vznikat i astrologické školy. Jednou z prvních byla Hvězda v Praze. Založena byla v roce 1995 a dnes ji vede astroložka Eliška Landovská. Ona i lektoři v dalších školách svým žákům vysvětlují zákonitosti oboru, jehož původ je starý několik tisíc let. Učí je vyznat se v jeho symbolech a pochopit je.

Stačí prý i rok

Podle Elišky Landovské trvá žákům astrologických škol dobré dva roky, než řeč symbolů v astrologii pochopí a budou schopni ji vykládat. Ke studiu prý potřebují nemnoho: odhodlání, trpělivost a víru, že jim nové poznatky pomohou v orientaci v životě.

„Měla jsem studentku, která už za rok začala dělat astrologii prakticky. Studovala i psychologii a ležela v tom od rána do večera. Myslím si tedy, že když člověk chce, za rok je schopen naučit se mnohé. Chce to pak ale i další léta praxe,“ říká Alena Bratková, která má v Brně astrologickou školu Afrodité.

Na DVD nabízí kurzy astrologie Antonín Baudyš jr. „Odstěhoval jsem se před dvěma lety do Španělska, protože jsem potřeboval životní změnu. Rozhodl jsem se, že své kurzy budu nabízet na přehledném DVD a ke stejnému rozhodnutí asi v brzké době dojde i můj otec, který se astrologií zabývá rovněž,“ říká. Podle astroložky Alice de Silva Lago je ale zvládnutí astrologické nauky záležitostí praxe.

„Čím více horoskopů člověk udělá, tím je jistější a přesnější. Znám lidi, kteří ke mně chodili do školy, ale nesestavili nikdy žádný horoskop. Není důležité vychovat astrologa, ale člověka, který bude mít vztah k lidem a bude dobrým člověkem. Astrologie je velká odpovědnost a ne každý má tu sílu.“

Čas je heslo

Astrologie pracuje nejenom s dvanácti základními znameními zvěrokruhu, které zná téměř každý člověk, nýbrž i s astrologickými domy, aspekty mezi planetami a dalšími body v horoskopu. Aby astrolog mohl vypočítat horoskop zrozence, potřebuje k tomu kromě data a místa také přesnou hodinu narození.

To lze chápat jako heslo k podstatě osobnosti člověka zmapované horoskopem. Pokud astrolog přesný čas narození nemá, nesestrojí přesný horoskop. Existuje mnoho lidí v Čechách, kterým tato prastará disciplína pomohla vyřešit zásadní problém a tudíž vědí, že je velmi spolehlivá. Její noví znalci vycházejí právě z astrologických škol. Horoskopy se dlouhodobě zabývá i Eliška Landovská.

Jak dlouho vašim žákům trvá, než se naučí astrologické symboly číst, chápat a používat?

Astrologie je poměrně složitý obor, nicméně naučit se dá. Předpokladem je motivace, touha ji poznat a vědět, jak její zákonitosti fungují. Kurzy v naší škole trvají dva roky, za tu dobu je možné se základní věci naučit.

V čem může astrologie pomoci?

Astrologie je řeč symbolů. To, jak planety stojí v tuto chvíli či stály v okamžiku narození, dává člověku určité dispozice, možnosti, mapu života. A když ji člověk zná, jde se mu lépe. Pomáhá mu v tom, aby nešel cestou slepých uliček, mnoho věcí usnadňuje.

V horoskopu najdeme talenty člověka i jeho překážky a momenty, s nimiž je potřeba bojovat. Podstatný je také faktor času. Podle něho můžeme zjistit, kdy je dobré se do které věci pustit, nebo kdy naopak vyčkat a věnovat se něčemu jinému.

Skeptici ale tvrdí, že astrologie nefunguje.

Z vlastní praxe, ale i ze zkušeností svých žáků a klientů vím, že funguje. Skeptikům dávám příklad s lunou. Je-li tak mocná, že zvedne moře, pak má jistě vliv i na člověka.

Jací lidé služby astrologa vyhledávají?

Jedna skupina jsou ti, kteří mají těžkost v životě. Druhá ti, kteří se chystají například studovat a chtějí vědět, jaký obor by pro ně byl vhodný. Týká se to i lidí, kteří se chtějí vdávat, stěhovat, založit rodinu, podnikat. Další skupinu tvoří studenti, tedy lidé, kteří chtějí astrologii pochopit a třeba se jí i profesionálně věnovat.

Lze astrologa chápat jako někoho, kdo bere do rukou osud druhých?

Každý člověk musí mít osud ve vlastních rukou, astrolog je pouze poradcem. Měl by ukázat a vyjasnit cestu, protože je-li někdo ponořen do problému, často mu unikají souvislosti. Prozřetelnost nám dává možnost svobodné volby. Tu ani astrolog ani nikdo jiný nesmí ovlivňovat.

Využívají astrologii také politici nebo třeba ředitelé velkých firem?

Ano, a můžu vám říct, že za mnou často chodí lidé, jež doslova drtí odpovědnost, kterou mají. Nemám zkušenost s českými politiky, i když jsem slyšela, že někteří astrology vyhledávají. V jiných zemích je ovšem pro politiky konzultace s astrology běžná praxe. Velkými zastánci astrologie byli Ronald Reagan, Francois Mitterand nebo Tony Blair. Vím také, že spousta věcí v životě Baracka Obamy byla a je konzultována s astrology.

Znáte Obamův horoskop?

Dívala jsem se na něj, ale nemám přesnou hodinu narození, pouze den. Tím pádem nemohu vypočítat přesný horoskop. Narodil se 4. srpna 1961, takže je lev a jako správný lev chtěl stanout v čele. Je druh lva, který má velké ideály a současně touhu posunout svět o kousek dál. Jsem přesvědčena, že je to správný člověk, ale současně vím, že svět nemůže spasit sám. Může mu však přinést naději a ukázat směr.

Podle výpočtu starých Mayů zanikne svět 21. prosince 2012. Co na to astrologie?

Na tu dobu má horoskop světa velmi dynamické a napěťové aspekty, ovšem ne takové, které by tu nikdy předtím nebyly. Prožíváme období, kdy je třeba se vážně zamyslet nad přístupem k vlastnímu životu i životu na zemi. I podle různých vědeckých teorií má zeměkoule vlastní inteligenci a brání se našim zásahům. Pokud nezměníme chování k ní, mohlo by k tragédii opravdu dojít. V mnoha dalších proroctvích, například v Proroctví palmových listů, se sice hovoří o tragédiích, ovšem i o místech, která zůstanou nedotčená.

Jaký je váš největší astrologický úspěch?

Vždycky mám radost, když se mým klientům podaří zvládnout těžké a složité situace v životě a když mi o tom přijdou říct. Před lety za mnou přišel člověk – štír, tedy zástupce znamení, u kterého stoprocentně platí pořekadlo „Co tě nezabije, to tě posílí“.

Stal se obětí podvodu, přišel o všechno a exekutor mu nechal jen kartáček na zuby a to, co měl na sobě. Našli jsme cestu, kterou se dá jít a dnes je ten člověk v zahraničí, má jednu z nejúspěšnějších sítí expedičních firem a je to nesmírně bohatý muž. Tenkrát neměl vůbec nic, ani střechu nad hlavou. Měl jen dobré kamarády, kteří ho u sebe nechali bydlet a kteří mu dali práci.

Existují beznadějné horoskopy?

Asi existují, ale osobně jsem se s žádným takovým nesetkala. Vždycky nabízejí cestu, která vede k tomu pozitivnějšímu. I na konci nejdelší noci je svítání a vyjde slunce.