Kromě toho, že nám jakákoli drobnost zpříjemní svátky, ještě dodržíme tradici. Vypráví se, že když Ježíš putoval se svatým Petrem, požádali v jednom statku o kousek chleba. Hospodyně ale neměla ani krajíček, a tak hladovým pocestným upekla vejce v horkém popelu.

Když osaměla a chtěla uklidit skořápky, zjistila, že se proměnily ve zlato. Na památku této události začala ve výroční den rozdávat pocestným malovaná vajíčka.

Porcelánový hrnek s pokličkou v dárkovém balení (250 Kč)

Porcelánový hrnek s pokličkou v dárkovém balení (250 Kč)
FOTO: archiv PPD

Košíček na chleba s textilní vsadkou. Úchyty jsou z porcelánu (199 Kč).

Košíček na chleba s textilní vsadkou. Úchyty jsou z porcelánu (199 Kč).
FOTO: archiv firmy Neckermann

Aby zůstala vejce dlouho teplá, schováme je pod pokrývkou (267 Kč) - vlevo. Utěrky z přírodního materiálu dobře sají (183 Kč).

Aby zůstala vejce dlouho teplá, schováme je pod pokrývkou (267 Kč) - vlevo. Utěrky z přírodního materiálu dobře sají (183 Kč).
FOTO: archiv firmy Green Gate

Kde se vzali kuřátko a zajíček

Vyzdobená vejce jsou v Čechách písemně doložena asi od 14. století. Až později se k nám dostal symbol kuřátka, vyjadřujícího radost z nového života a symbol zajíčka, představujícího plodnost. O největší zajícovu velikonoční popularitu se postaral koncem 19. století německý autor Schmidt, který napsal v povídce Kraslice, že velikonoční malovaná vajíčka snáší hodným dětem zajíček. Pověra se rychle ujala. Cukráři přišli s velikonočními zajíčky, papírnictví nabízela papírové zajíčky s košíky malovaných vajec a majetnější lidé je dávali koledníkům.

Také dnes se v mnoha rodinách objevuje přes noc za oknem velikonoční zajíček z čokolády a v pondělí ráno se z něj děti mohou radovat. My se můžeme radovat s nimi alespoň nad maličkostí, která nám bude letošní jarní svátky připomínat po zbytek roku.

Sváteční snídaně si zpestříme porcelánovými kalíšky na vajíčka (kalíšek 100 Kč, lžička 117 Kč)

Sváteční snídaně si zpestříme porcelánovými kalíšky na vajíčka (kalíšek 100 Kč, lžička 117 Kč)
FOTO: archiv Green Gate

Designové ubrousky ve znovuzavíratelném obalu (54 Kč).

Designové ubrousky ve znovuzavíratelném obalu (54 Kč).
FOTO: archiv firmy PPD

Inspirací pro originální dekoraci může být váza ve tvaru jablka, zvláště pokud jich je víc (59 Kč).

Inspirací pro originální dekoraci může být váza ve tvaru jablka, zvláště pokud jich je víc (59 Kč).
FOTO: archiv Ikea

Nerezavějící a odolné proti povětrnostním vlivům je krmítko s bazénkem. Lze ho zavěsit i zapíchnout do záhonu (stojí asi 800 Kč).

Nerezavějící a odolné proti povětrnostním vlivům je krmítko s bazénkem. Lze ho zavěsit i zapíchnout do záhonu (stojí asi 800 Kč).
FOTO: archiv Tchibo

Taška Fugu udržující teplotu má oddělené přihrádky na jídlo a pití. Nebojme se Fugu naplnit, nic se nepomíchá a vše zůstane na svém místě (od 459 Kč).

Taška Fugu udržující teplotu má oddělené přihrádky na jídlo a pití. Nebojme se Fugu naplnit, nic se nepomíchá a vše zůstane na svém místě (od 459 Kč).
FOTO: archiv Built