Návrhářka Beata Rajská upozornila na dokonalou shodu modelů a postavy Michelle Obamové. "Je to úžasná dáma, noblesní a silná. Dokáže vynést jakoukoli věc," řekla.

Podle Beaty Rajské působila paní Obamová sexy

"Krátký kabátek, který měla na sobě Michelle při příletu, zdůraznil pas a působil velmi sexy. Zkrácené rukávy zvýraznily krásné paže a zápěstí. Dáma nemusí mít odhalené nohy nebo mít velký výstřih, aby působila sexy," dodala.

Podle Rajské je na Obamové zajímavý osobitý přístup k módě. "Používá věci, které jsou trendové. Je ale především praktická. Tím je spoustě lidí sympatická. Má oblečení, s nímž se ztotožní," míní.

4. dubna: Manželé Obamovi vystupují z letadla na pražském letišti Ruzyně, paní Obamová v černém kostýmku s krátkým kabátkem.

:. 4. dubna manželé Obamovi vystupují z letadla na pražském ruzyňském letišti, paní Obamová v černém kostýmku s krátkým kabátkem.FOTO: Reuters

:. Manželé Obamovi a Klausovi na uvítacím ceremoniálu na Pražském hradě, Michelle Obamová zvolila bílou halenku s nápadnou mašlí.
FOTO:Reuters

5. dubna: Livia Klausová a Michelle Obamová ve Svatováclavské kapli na Pražském hradě, paní Obamová si pro Prahu ponechala jeden a týž model.

:. Livia Klausová a Michelle Obamová ve Svatováclavské kapli na Pražském hradě, paní Obamová si pro Prahu ponechala jeden a týž model.
FOTO: Reuters

Styl manželky amerického státníka podle českých expertů dokonale dokresluje její osobnost. "Nemusí si něco dokazovat tím, že by si kupovala nejdražší světové značky a pasovala se tak do role módní ikony. Móda jej pro ni jen hra, jež dotváří osobnost," uvedla Rajská.

Také česká módní návrhářka Nikkita si módní styl Michelle Obamové oblíbila: „Černý kostýmek tvořený šaty a bolerkem s krátkým rukávem se mi velice líbil. Tato móda se nosila v době klasického Jamese Bonda a teď je velice moderní. Kombinace šatů s bolerkem je luxusní, ale zároveň velmi praktická, je to taková aristokratická móda."

Návrháři obdivují eleganci Obamové

"Je to klasická kombinace s kapkou mladistvé módy. Ozvláštnila ji tím, že na naškrobenou blůzu se složitým límcem oblékla úpletový vršek, který byl přepásaný. To je velmi nezvyklá kombinace. Zajímavý je v tomto případě kontrast. Svědčí to o jejím pohledu na život," řekla návrhářka Natali Ruden.

Podle módní historičky Jany Máchalové model, který si Obamová oblékla pro přílet do Prahy, navozoval paralelu s manželkou prezidenta Johna Kennedyho Jacqueline, když v roce 1961 přiletěla na státní návštěvu Paříže.

"Byly to jednoduché pouzdrové šaty s odhalenou krční partií a bolerkovým kabátkem bez fazony se zkrácenou délkou rukávu. Nezdobily ji prakticky žádné šperky a působila skutečně jako dáma v retro stylu 50. let. To milují její návrháři," upozornila Máchalová.

3. dubna: Obamovi, Angela Merkelová a její muž Joachim Sauer v německém Baden-Badenu. Michelle Obamová zvolila svěží vínové šaty.

:. Obamovi, Angela Merkelová a její muž Joachim Sauer v německém Baden-Badenu. Michelle Obamová zvolila svěží vínové šaty.
FOTO: Reuters

Pověst módní ikony získala Obamová podle ní díky tomu, jak umí své šaty nosit. "Není to móda vnucená. Je ikonou díky tomu, že je to žena půvabná a sympatická. Vyvolává také změny v módě. Působí odvrat od popového stylu, banálního, přeplácaného opět k eleganci," uvedla Máchalová. Upozornila zároveň na výrok Coco Chanel, podle níž je krášlení je vždy odrazem srdce.

Srovnání s Lady Di a  J. Kennedyovou pokulhává

Časté srovnávání Obamové s Jacqueline Kennedyovou nebo s britskou princeznou Dianou ovšem podle Máchalové pokulhává. "Je to žena, která je šťastná v manželství. Diana i Jacqueline si oděvem vynahrazovaly nešťastný život po boku muže a upínaly se k tomu. Pro Michelle to patrně není smysl života," dodala.

"Obléká se svobodně, ale chce vyhovět protokolu. Má přitom talent k oblékání a nemusí se potýkat s vnuceným estetickým cítěním," míní historička. "Volí návrhy mladých amerických návrhářů, kteří tvrdě odmítají 'grunge look', i ironii secondhandů. Stojí naopak na straně elegance a jsou mixem na míru šité sportovní ležérností."

2. dubna: Michelle Obamová a ženy státníků G20 v budově Královské opery v Londýně, paní Obamová si ponechala model ze školy, kterou navštívila.

:. 2. dubna: Michelle Obamová a ženy státníků G20 v budově Královské opery v Londýně, Obamová si ponechala model ze školy, kterou navštívila.
FOTO: Reuters

2. dubna: Michelle Obamová si pro návštěvu školy Elizabeth Garrett Anderson Language v Londýně vybrala modro-hnědý obleček.

:. 2. dubna: Michelle Obamová si pro návštěvu školy Elizabeth Garrett Anderson Language v Londýně vybrala modro-hnědý obleček.
FOTO: Reuters

:. 3. dubna: Obamovi, Carla Bruniová a Nicolas Sarkozy v Palais Rohan ve francouzském Štrasburku. Michelle Obamová se oděla do květovaného kabátku. 
FOTO: ČTK/AP

:. 1. dubna: Obamovi a David Walker před příchodem do Buckinghamského paláce. Michelle si k sukni a halence oblékla jarní černý kabátek.
FOTO: ČTK/AP

:. 1. dubna: Obamovi a Brownovi před Downing Street. Michelle Obamová odložila černý kabátek.
FOTO: ČTK/AP

:. 1. dubna: Michelle a Barack Obamovi, anglická královna Alžběta II a Princ Filip při audienci v Buckinghamském paláci v Londýně. Paní Obamová je oděna v černo-bílé kombinaci s černým kabátkem
FOTO:  ČTK/AP

:. 31. března: Michelle Obamová opouští se svým manželem Bílý dům před cestou do Evropy v bílo-černém kabátku.
FOTO:  ČTK/AP

Módní návrhář Josef Klír okomentoval modely, které si Michelle vybrala pro návštěvy ostatních evropských zemí. "Čokoládová pleť a světlé pastelové odstíny jsou krásná kombinace, která je hodna první dámy pro běžnou denní reprezentaci," ohodnotil světlý kostýmek Obamové, který si vybrala pro návštěvu Dowing Street v Londýně.

:. 1. dubna: Gordon a Sarah Brownovi, Michelle a Barack Obamovi před budovou na Downing Street v Londýně. Michelle Obamová je v něžně bílé halence a světlé sukni.
FOTO: ČTK/AP

Kladně Klír zhodnotil především vínové šaty, jež si paní Obamová zvolila pro návštěvu Štrasburku:  "Hezké pouzdrové šaty se vzorkem, dobře zvolená barva, kterou navíc podtrhují černé lemy korespondující s barvou vlasů a bot."

3. dubna: Michelle Obamová a Carla Bruniová-Sarkozyová před obědem v paláci Rohan ve francouzském Štrasburku. Pro toto setkání Michelle Obamová zvolila květované vínové šaty.

:. 3. dubna: Michelle Obamová a Carla Bruniová-Sarkozyová před obědem v paláci Rohan ve francouzském Štrasburku. Pro toto setkání Michelle Obamová zvolila květované vínové šaty.
FOTO: Reuters

K fotografiím z německého Baden-Badenu, kde Michelle Obamová v černých šatech doprovázela Baracka Obamu na zasedání NATO, módní návrhář Josef Klír poznamenal: "Chválím, jak úměrně ke svému věku používá první dáma namísto sak svetříkové variace."

3. dubna: Michelle Obamová si pro setkání s manželkami státníků v Baden-Badenu ponechala černé šaty s ramínky, jež doplnila černým krátkým kabátkem.

:. 3. dubna si Michelle Obamová pro setkání s manželkami státníků v Baden-Badenu ponechala černé šaty s ramínky, jež doplnila černým krátkým kabátkem.
FOTO:  Reuters

3. dubna: Obamovi a další státníci na setkání v Kurhausu v německém Baden-Badenu. Paní Obamová si vybrala černé šaty s bohatě nabíranou sukní a širokými ramínky.

:. Obamovi a další státníci na setkání v Kurhausu v německém Baden-Badenu. Paní Obamová si vybrala černé šaty s bohatě nabíranou sukní a širokými ramínky.
FOTO:  Reuters

Klírovi se také líbil kalhotový kostým, který si Michelle Obamová oblékla na procházku s manželkami tureckého a francouzského prezidenta po francouzském Štrasburku: "Černý kalhotový kostým je příjemně doplněný barevným topem. Navíc chválím kožený prvek na saku, který zdůrazňuje střihové členění a dělá kostýmek zajímavějším."

4. dubna: Michelle Obamová si na prohlídku štrasburské katedrály Notre-Dame vybrala kalhotový kostým.

:. 4. dubna si Michelle Obamová si na prohlídku štrasburské katedrály vybrala kalhotový kostým.
FOTO: Reuters

Šaty, jež si Michelle Obamová oblékla pro přílet do Evropy, zhodnotil Josef Klír takto: "Velice hezky řešená jak barevná kombinace, tak vrstvení šatů a pláště. Tleskám!"

:. 31. března: Michelle Obamová v kostýmku žluto-černé kombinace a Barack Obama při příletu na letiště Stansted v britském Essexu
FOTO: ČTK/AP

Podle návrhářky Ruden má manželka americké hlavy státu "dobré proporce, které podtrhuje vhodným oblečením". Tím, jak vypadá, ovšem zároveň dává najevo, že je "jako každá žena".

"Kombinuje drahé návrhářské kousky s levnějšími, které nakupuje v konfekci. Je to populární trend, který si ovšem žádná z prezidentských manželek dosud nikdy neosvojila," podotkla uznávaná módní návrhářka Natali Ruden.