Svrchní oblečení pro město má dva základní směry. Jeden je víc sportovní a objevují se na něm i některé vojenské prvky. Druhý podtrhuje ženskost, pro kterou čerpá inspiraci v druhé polovině minulého století, kdy svět obdivoval vytříbenou, ale svižnou eleganci.

Sportovně, nebo koketně žensky?

Proslulá móda britských ostrovů o sobě nechává slyšet prostřednictvím slušivého kára a látek tvídového vzhledu. Střihově jsou modely jednoduché, spíše pánského typu.

Ohlédnutí o několik desítek let zpátky přineslo především siluetu ve tvaru písmene A, velké límce, dvouřadové zapínání a sympatickou délku ke kolenům, která vypadá dobře i ke kalhotám.

:. Lehký utíkáček ve stylu prodlouženého saka, Pietro Filipi (vpravo); Šedá barva,lesklá povrchová úprava, pásek a límec z hebké kožešiny jsou příkladem módních rozmarů, Pietro Filipi (uprostřed); Na své si přijdou milovnice prošívaných kabátů, Neckermann. Foto: Archiv firem

Svou laťku si stále drží útlé jednořadové modely, určené zejména činorodým ženám mladšího a středního věku. Zimní barevnou paletu na pláštích sice tvoří temnější odstíny, zejména šedé, čokoládové a kořenité, dostalo se ale i na fialovou, červenou a tyrkysovou, černá a bílá jsou samozřejmostí.

Hlavní slovo mají límce a pásky

Nový kabát se na první pohled pozná podle límce. A nejde jen o jeho rozměry. Jednoznačně vedou tvary šálové a velké, od krku položené klopy, často se zakulacenými okraji. Dalším typem jsou vysoké stojací tvary, které se nosí zapnuté i otevřené.

:. Výrazná kostka sama o sobě představuje nepřehlédnutelnou ozdobu, proto je střih dvouřadového pláště co nejjednodušší. Foto: Denny Rose

Dalším poznávacím znamením kabátové sezóny je velké využití pásků. Jsou-li ze stejného materiálu jako plášť, často se nosí bez spony, pouze uvázané. Vystřídat je lze kontrastními opasky koženými, s nápadnou sponou. U některých střihů se posouvají pod pas.